Problemy południowokoreańskiego showbiznesu
Koreańczycy z południa mogą poszczycić się na świecie wysokimi notowaniami w szeregu statystyk. Wiele z nich stawia ich kraj w jasnym świetle. Jednakże, tempo życia oraz wymagania, jakie stawia nowoczesne, południowokoreańskie społeczeństwo, niesie ze sobą poważne koszta.
Seul
Foto: Shutterstock.com/Guitar Photographer
Kilka dni temu jeden z południowokoreańskich aktorów i celebrytów odebrał sobie życie. Miał 27 lat. MW listopadzie i październiku w ten sam sposób odeszły dwie inne gwiazdy muzyki. Co te trzy tragedie mówią o showbiznesie Korei Południowej?
– Według organizacji współpracy gospodarczej i rozwoju Korea Południowa od lat jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o statystyki samobójstw. W niektórych latach tylko Litwa była wyżej. W 2018 roku 42 osoby dziennie odbierały sobie życie. Podejrzewam, że i tak ta statystyka jest zaniżona – mówi analityk Instytutu Boyma Roman Husarski, który aktualnie przebywa w Korei Południowej.
Jak Koreańczycy z południa próbują rozwiązać ten problem? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji, w której również:
- typowy tajski festiwal? Zdecydowanie nie. Podczas 9 dni jego główni aktorzy wchodzą w kontakt z bóstwami, a przy okazji przekłuwają sobie ciało w wymyślny sposób. Szczegóły zna Bartek Bart Rubik, autor nowej wystawy w Muzeum Azji i Pacyfiku;
- w Tel Avivie od końca listopada działają autobusy komunikacji miejskiej – w szabat. Dla Izraela to mała rewolucja, a o jej rzeczywistych rozmiarach opowiada Wiola Myszkowska;
- 23 listopada zmarł Romuald Koperski, jeden z najciekawszych polskich wyczynowców: człowiek Syberii, pianista, kierowca, pilot. Wspomina go przyjaciel, Stanisław Kalisz.
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Roman Husarski (analityk Instytutu Boyma, autor bloga wloczykij.org), Bartek Rubik (fotograf, podróżnik), Stanisław Kalisz (filmowiec, przyjaciel Romualda Koperskiego)
Data emisji: 8.12.2019
Godzina emisji: 8.07
kw/ml