Gdzie zmierza Francja Emmanuela Macrona?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie zmierza Francja Emmanuela Macrona?
"Macron bardzo chce wierzyć w sukces ofensywy dyplomatycznej"Foto: shutterstock.com/ Alexandros Michailidis

We Francji znowu setki tysięcy ludzi na ulicach, płoną samochody, a policja pałuje demonstrantów. 

Posłuchaj

Co reforma przyniesie Francuzom? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Strajki paraliżują Francję. Ruch na drogach utrudniają liczne blokady. Strajkujący protestują przeciwko reformie emerytalnej, kierowcy – przeciwko podwyżkom cen paliw.

Puste dworce, w których hula wiatr. Tylko dwie linie paryskiego metra obsługiwane automatycznie kursowały. Nie odchodziły pociągi, szybkie kolejki podmiejskie, ani ekspresy TGV. Jeden ze strajkujących związkowców żali się na stanowisko władz. Skarży się, że ludzie czekają, aż rząd odpowie na żądania związkowców dotyczące poprawy sytuacji socjalnej.

We Francji blokowano też drogi. Kierowcy ciężarówek protestowali przeciwko podwyżkom cen paliw. Zdaniem jednego z nich zagraniczne ciężarówki korzystają z francuskich dróg, a nie przykładają się do ich utrzymania. Kierowcy podkreślają, że nawet kilka centymów to jest bardzo dużo, jak się weźmie pod uwagę tysiące litrów używanych przez kierowców w ciągu roku. Strajki będą paraliżowały Francję aż do wtorku.

– Francuzom w planowanej reformie nie podoba się to, że szczegółowo jej nie znają. Dodatkowo przywykli do tego, by uważać, że w dzisiejszych czasach zmiana oznacza stratę. Nie wiedząc co ich czeka, zakładają, że stracą i pewnie mają rację – mówi dziennikarz Grzegorz Dobiecki. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ponadto:

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorzy materiałów dodatkowych: Adrian Bąk (dziennikarz Trójki), Wioletta Myszkowska (dziennikarka Trójki)
Goście: Łukasz Kulesa (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Grzegorz Dobiecki (dziennikarz, Telewizja Polsat), Marek Rabij (reporter "Tygodnika Powszechnego"), 
Data emisji: 7.12.2019
Godzina emisji: 15.08

kw/IAR

Polecane