Dominik Bukowski Quartet wystąpił na żywo w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dominik Bukowski Quartet wystąpił na żywo w Trójce!
Dominik Bukowski Quartet na scenie Muzycznego Studia Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej Foto: Wojciech Kusiński/PR

Najpiękniejsza muzyka zwykle przepełniona jest smutkiem, nostalgią, bolesnymi sprawami. To wszystko uszlachetnia dźwięki.Tak właśnie dzieje się w przypadku płyty "Transatlantyk" kwartetu Dominika Bukowskiego.

Posłuchaj

Dominik Bukowski Quartet na scenie Trójki (Koncerty w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

Dominik Bukowski Quartet wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę (8 grudnia) o godz. 19.05. 

"Transatlantyk" zachwyca od pierwszych dźwięków. Motywem przewodnim jest tu emigracja – stąd tytułowe nawiązanie do dzieła Gombrowicza. Projekt "Transatlantyk" to próba wyrażenia, poprzez muzykę jazzową, emocji i doświadczeń, związanych z polską emigracją. Warstwa muzyczna utrzymana jest w klimacie nostalgicznym, zadumanym, niepokojącym. W muzyce Bukowskiego, napisanej specjalnie dla tego projektu, odnajdziemy zarówno smutek, tęsknotę, jak i radość i nadzieję, a wszystko podane za pomocą dźwięków wibrafonu i kalimby, oraz trąbki, kontrabasu i perkusji.

Poza premierowymi kompozycjami, na albumie znalazła się ciekawa aranżacja kompozycji Andrzeja Panufnika "Dreamscape". Panufnik, po dramatycznej decyzji o ucieczce z komunistycznej Polski w 1954, został uznany za zdrajcę narodu, a jego nazwisko i muzyka przez ponad dwie dekady były na indeksie cenzury. W utworze "Polok" wykorzystano fragmenty wypowiedzi Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka, które dotyczą problemu zmagania się z trudami tworzenia na obcej ziemi. O współczesnej emigracji opowiada w jednym z utworów troje Polaków, którzy wyjechali z kraju z różnych przyczyn. Opisują oni własne emocje i przeżycia.

Kwartet Dominika Bukowskiego w TrójceDominik Bukowski Quartet w Trójce  Foto: mat. prasowe

Premiera płyty miała miejsce 17 marca 2019, podczas Festiwalu Jazz Jantar. Na albumie mamy do czynienia ze świetnymi muzykami, którzy, oprócz dużych umiejętności, zostawiają na płycie część swojej duszy. Dominik Bukowski to wibrafonista jazzowy i kompozytor. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1999 otrzymał wyróżnienie indywidualne oraz wyróżnienie dla swojego zespołu Blue Mind Quartet w Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni. W styczniu 2002 zespół ten zajął pierwsze miejsce w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej oraz otrzymał statuetkę Aniołka Jazzowego 2002. Nagrodą w konkursie było również wydanie debiutanckiej płyty.

Płyta Dominika Bukowskiego "Projektor" (2005), jak i najnowsza, "Sufia" (2016), nagrana z amerykańskim trębaczem, Amirem ElSaffarem, znalazły się w pierwszej dziesiątce płyt roku "Jazz Forum" oraz w innych zestawieniach najlepszych płyt jazzowych. Z kolei płyta "Vice Versa" została nominowana do Fryderyka 2010. Jako sideman, Dominik Bukowski został wyróżniony Złotą Płytą za album "Melisa" Przemka Dyakowskiego. W 2013 album "Kropla słowa" Krystyny Stańko, do którego Dominik skomponował większość materiału muzycznego, został Płytą Roku według "Jazz Forum". W 2018 Dominik Bukowski został uznany za Najlepszego Wibrafonistę Roku w ankiecie "Jazz Forum". Grał i nagrywał z takimi muzykami, jak Amir ElSaffar, Tim Hagans, Soweto Kinch, Nigel Kennedy, Cikada Quartet, Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski i wieloma innymi. Koncertował w Kanadzie, Indonezji, Izraelu, Rosji i w większości krajów europejskich.

Kwartet w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej wystąpi w składzie:

  • Dominik Bukowski - wibrafon, kalimba
  • Emil Miszk - trąbka
  • Adam Żuchowski - kontrabas
  • Patryk Dobosz- perkusja

(mat. prasowe)

Polecane