Kim są chrześcijańscy syjoniści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim są chrześcijańscy syjoniści?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sasha_Strekoza

Syjonizm chrześcijański rozpowszechniony jest zwłaszcza w środowiskach protestanckich w Stanach Zjednoczonych.

Posłuchaj

Historia syjonizmu chrześcijańskiego i jego związków z USA (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Przedstawiciele tego nurtu stanowią wpływowe zaplecze Partii Republikańskiej i mają duży wpływ na politykę zagraniczną Waszyngtonu. Popierają zdecydowanie państwo Izrael, a ich zaangażowanie wynika głównie z motywacji religijnej oraz swoistego odczytania Biblii. To właśnie ich presja doprowadziła m.in. do przeniesienia przez Donalda Trumpa ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Kilka tysięcy przedstawicieli tego ruchu żyje także w Polsce.

– Syjonizm chrześcijański dotyczy wsparcia chrześcijan, zwłaszcza protestantów, dla XIX-wiecznej idei powrotu Żydów dla Palestyny oraz dzisiejszego państwa Izrael. Chodzi o przewartościowanie protestantów w stosunku do Żydów, a zwłaszcza w stosunku do Starego Testamentu. Po reformacji protestanci zaczęli widzieć w europejskich Żydach Izraelitów. Zaczęli czcić proroków, a nie świętych katolickich. Dziś to partnerstwo jest jakże bliskie, zwłaszcza na linii USA-Izrael – tłumaczy amerykański historyk, Philip Earl Steele. – Trump przenosząc ambasadę Stanów Zjednoczonych do Jerozolimy, nie miał na uwadze amerykańskich Żydów ani Izraelczyków. Chodziło mu przede wszystkim o chrześcijan ewangelikalnych, którzy są trzonem jego elektoratu – dodaje.

– Środowisko syjonizmu chrześcijańskiego w Polsce jest ponadwyznaniowe, ponadkonfensyjne. Uczestniczy w nim i Kościół katolicki i zbory protestanckie. Odczytują Biblię na nowo, doceniają Stary Testament i obietnice, które Bóg złożył Izraelowi. W kontekście powstania państwa Izrael Kościół bardzo mocno zaczął interesować się tą kwestią i otworzył się na nowe odczytanie Pisma Świętego – mówi Edward Ćwierz, przedstawiciel wspólnoty protestanckiej zaangażowanej we współpracę z Izraelem, który, wzorem prezydenta USA stara się o przeniesienie ambasady Polski do Jerozolimy, jednak z zupełnie innych względów – Są to względy absolutnie biblijne, które wiążą się z naszym przekonaniem, że będzie to dobre dla naszego kraju i będziemy mieć większą przychylność Boga, kiedy uznamy, że Jerozolima jest tą właściwą stolicą Izraela. Dlatego napisaliśmy do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – stwierdza.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:  Grzegorz Górny
Goście: Philip Earl Steele (amerykański historyk, badacz zjawiska syjonizmu chrześcijańskiego, autor książki "Chrześcijański syjonizm jako filar stosunków USA-Izrael"), Edward Ćwierz (pastor Kościoła Chrześcijańskiego "Wieczernik" w Kielcach i Wspólnota Chrześcijańska "Namiot Dawida" w Warszawie, autor książki "Polska-Izrael. Druga szansa od Boga")
Data emisji: 4.12.2019
Godzina emisji: 21.09

kr

Polecane