Czy w grudniu ulegam szaleństwom zakupowym?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w grudniu ulegam szaleństwom zakupowym?
Z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w Polsce ostatnio spadła.Foto: Shutterstock.com/Rawpixel.com

Czarny Piątek, po nim Cyber Poniedziałek, a przed nami jeszcze masa "świątecznych promocji". Czy rzeczywiście w sklepach można trafić na okazję i kupić coś o dwadzieścia, trzydzieści procent taniej?

Posłuchaj

Jak Polacy kupują w okresie świątecznym? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okazuje się, że nie! Prawdziwych promocji jest bardzo niewiele. A jednak ulegamy reklamom i długie godziny spędzamy w centrach handlowych.

– Prawdziwe promocje nie dzieją się w Black Friday czy Cyber Monday, ale w ciągu roku. Dobrym przykładem jest kupowanie kurtki zimowej na wiosnę. Konsumenci nie zdają sobie z tego sprawy – mówi prof. Andrzej Falkowski, psycholog biznesu z Uniwersytetu SWPS. – Nasza mentalność dąży do mentalności wolnego rynku. Sprzedawcy w Polsce będą dostosowywać się do trendów krajów zachodnich – dodaje.

– Black Friday i Cyber Monday są rozgrzewką przez grudniem, czyli najgorętszym okresem w roku – podkreśla Anna Zachara-Widła z Polskiej Rady Centrów Handlowych. – Na rynku można zaobserwować część sprzedawców, która stosuje różne triki i podwyższa ceny przed czarnym piątkiem, ale nie jest to powszechna taktyka – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Andrzej Falkowski (psycholog biznesu, Uniwersytet SWPS), Anna Zachara-Widła (Polska Rada Centrów Handlowych),Edyta Kochlewska (dlahandlu.pl), Małgorzata Cieloch (rzeczniczka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów), Andrzej Roter (prezes zarządu Związku Przedsiębiorstw FInansowych), Andrzej Faliński (prezes stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego)
Data emisji: 3.12.2019
Godzina emisji12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane