Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z cukrzycą. Jak istotna jest rola rodziny?
Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą Foto: archiwum Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.

Posłuchaj

Wsparcie w walce z cukrzycą (Czas niezwykły/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Polsce liczbę chorych na cukrzycę szacuje się na 3 miliony i  liczba ta wciąż rośnie. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że Polska jest krajem, w którym niezwykle szybko przybywa osób ze stanem przedcukrzycowym. 

Obecnie bezpośrednio zagrożonych cukrzycą  jest około 5 milionów osób. To daje nam w klasyfikacji światowej już teraz niechlubną czwartą pozycję. Jeśli w najbliższym czasie nic się nie zmieni IDF szacuje, że w 2035 znajdziemy się na pierwszym miejscu.

Cukierkowo Fundacja na rzecz dzieci z cukrzycą Cukierkowo stworzyła pierwszy w Polsce żłobek i przedszkole dla dzieci z cukrzycą typu 1 (fot. archiwum Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą)

W audycji rozmawiamy z Olafem Lubaszenko, aktorem filmowy i teatralnym, reżyserem, producentem i wokalistą, który zmaga się z cukrzycą  typu 2, oraz z Michałem Jelińskim, wioślarz, który jest jedną z 4 osób na świecie, która zdobyła medal olimpijski pomimo cukrzycy. Opowiada on o życiu z cukrzycą typu 1

Cukierkowo fot. archiwum Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą

Gośćmi audycji są też: dr n. med. Agnieszka Niebisz, diabetolog z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Irena Guszczyńska, członek Zarządu Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą i Ewa Urbańska, prezes Fundacji na rzecz dzieci z cukrzycą Cukierkowo, która stworzyła pierwszy w Polsce żłobek i przedszkole dla dzieci z cukrzycą typu 1.

mojacukrzyca.pl 

W cyklu "Na wyciągnięcie ręki": Czwartkowe Obiady u Diabetyków.

To wyjątkowa akcja edukacyjna dla osób z cukrzycą i ich rodzin, którą od 10 lat w całej Polsce prowadzi Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Oddział Wojewódzki w Białymstoku. Stowarzyszenie wydaje także bezpłatny Magazyn Cukrzyca a Zdrowie.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Prowadzi: Elżbieta Korczyńska
Goście: Olaf Lubaszenko (aktor filmowy i teatralny, reżyser, producent i wokalista), Michał Jeliński (wioślarz, złoty medalista olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, czterokrotny mistrz świata), dr n. med. Agnieszka Niebisz (diabetolog z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego), Irena Guszczyńska (członek Zarządu Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą), Ewa Urbańska (prezes Fundacji na rzecz dzieci z cukrzycą Cukierkowo)
Data emisji: 2.12.2019 
Godzina emisji: 23.07

ek

Polecane