Plastik not Fantastik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Plastik not Fantastik
Justyna MielnikiewiczFoto: Justyna Mielnikiewicz

Plastik not Fantastik – Namgar – Justyna Mielnikiewicz – Synergia – premiery teatralne.

Zaczynamy, polecamy!  Agnieszka Szydłowska wybrała polskie koncerty rodzinnego zespołu Namgar z Buriacji. O ich muzyce z wrodzonym talentem opowiada u nas Maciej Szajkowski. Koncerty: 1.12. - Lublin "XXIX Festiwal "Mikołajki Folkowe" 3.12. – Góra Kalwaria, 4.12. – Grodzisk Mazowiecki, 5.12. – Limanowa. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Poznania na XPRINT, festiwal w całości poświęcony książkom fotograficznym. To wystawy, spotkania z fotografami i sporo książkowych premier. O  XPRINCIE opowiada Adraian Wykrota.  

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 30 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 30 listopada >>>

Dużo czasu spędzamy w świecie sztuki, która podejmuje ważne tematy. Wszystko zaczyna się od utworu "Plastik", który zamyka trójkową płytę "Święta bez granic 2019". Został zarejestrowany specjalnie na ten album w wersji różniącej się od oryginalnej. Ta "nasza" wykonywana jest przez Młodą Orkiestrę Nowego Teatru i Barbarę Wrońską. W spektaklu "Morze", z którego ten utwór pochodzi młodzi muzycy radzą sobie bez autorki piosenki a do tego radzą sobie równie dobrze. Młoda Orkiestra to edukacyjna alternatywa dla wszystkich, którzy marzą o śpiewaniu i grze na instrumentach. To sposób na spędzanie czasu kreatywnie i szkolenie warsztatu wokalnego, pracę nad emisją głosu, śpiewem chóralnym i w podziale na głosy. Młodymi muzykami opiekuje się Dagna Sadkowska, skrzypaczka, solistka i kameralistka, członkini zespołu Kwartludium. Orkiestra, spektakl – wszystkie te tropy prowadzą do Nowego Teatru w Warszawie. Dokładamy jeszcze zaangażowanie i walkę o lepszy świat – i mogę już przedstawić naszych dzisiejszych gości. Odwiedzają nas Maria Wilska – kierowniczka działu edukacji Nowego Teatru, Dagna Sadkowska oraz Marianna Mroczkowska, Karolina Laskowska, Ida Górczyńska i Pola Szczycińska z MONTu.

Naszym gościem jest także Justyna Mielnikiewicz – znakomita fotoreporterka, która swoją pracę podporządkowała Kaukazowi i do dziś konsekwentnie wybierająca kierunek Wschód do opowiadania swoich fotograficznych historii. Od lat mieszka w Gruzji, więc wystawa "W Ukrainie", którą od wczoraj możemy oglądać w Instytucie Fotografii FORT w Warszawie, to idealna okazja by zmierzyć się z jej fotografiami. Justyna Mielnikiewicz z wnikliwością dokumentuje życie codzienne w państwach po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jej debiutancka książka "Woman with the Monkey" (2015) to zapis piętnastu lat pracy na Kaukazie. Od 2014 roku fotografuje zaś Ukrainę. Jej pierwszym i znacznie wcześniejszym zamysłem było podążanie wzdłuż Dniepru, który – poza geograficznym znaczeniem – dzieli to państwo także metaforycznie. W trakcie pracy nad projektem Ukraine Runs Through It miały jednak miejsce dwa wydarzenia, które – odmieniając losy kraju – musiały siłą rzeczy zmienić charakter samej serii. Najpierw Euromajdan (przełom 2013-2014), a chwilę później aneksja Krymu przez Rosję postawiły Ukrainę w stanie wojny. Mielnikiewicz fotografuje te przemiany, przygląda się, jak konflikt dzieli nie tylko państwo, ale i ludzi, rozmawia z nimi. W Ukrainie to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części kraju, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Na wystawie zobaczymy ponad 40 zdjęć z projektu Ukraine Runs Through It, który został zamknięty w formie publikacji w końcu 2019 roku. Książka znalazła się na shortliście najważniejszego książkowego konkursu Aperture – Paris Photo Photobook Prize. Z Justyną Mielnikiewicz rozmawia Agnieszka Obszańska

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Kraków, Katowice i Tarnów. Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne, a Ryszard Jaźwiński relacjonuje festiwal Cinergia w Łodzi.

do usłyszenia!

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Jan Niebudek
Data emisji: 
30.11.2019 
Godziny emisji: 
13.08, 14.08


Polecane