Pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwszeństwo dla pieszych przed przejściem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ChiccoDodiFC

Główną przyczyną potrąceń pieszych jest nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu. Jak walczyć z tym problemem? 

Posłuchaj

Czy piesi będą mieli pierwszeństwo? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

kierowca telefon sh 1200.jpg
Czy mandaty dla kierowców powinny być wyższe?

O wprowadzeniu nowych praw dla pieszych mówił niedawno w exposé  premier Morawiecki. Wcześniej bezwzględnego pierwszeństwa domagał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Teraz pieszy ma pierwszeństwo na jezdni, kiedy wejdzie na pasy. Po zmianach będzie miał pierwszeństwo, już będąc na chodniku przed przejściem.

– Ta wiadomość, że pieszy będzie miał pierwszeństwo, musi dotrzeć do wszystkich. Każdy musi o tym wiedzieć. To wiąże się też z edukacją, jak możemy się poruszać – mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego. – Dla własnego bezpieczeństwa musimy być przekonani, że nie zostaniemy potrąceni przez samochód. To wymaga zmiany zachować u wszystkich. Zarówno u pieszych, jak i kierowców – dodaje. 

– Przepis powinien być jasno sformułowany i tak zostanie w przyszłości. Kierowca będzie wiedział, że będzie musiał przepuszczać pieszych, jeśli oni oczekują i zbliżają się do przejścia. To bardzo jasna sytuacja. Nikt nie powiedział, że w tym samym momencie znikną z przepisów dzisiejsze obowiązki pieszych – mówi Łukasz Zboralski z portalu BRD24.pl.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Maria Dąbrowska-Loranc (kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego), Łukasz Zboralski (portal BRD24.pl), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Michał Nowotyński (portal PolskieDrogi), Janusz Popiel (Stowarzyszenie Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych "Alter Ego"), Rajmund Nierychło (Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Transportu Samochodowego w Gliwicach)
Data emisji: 25.11.2019
Godzina emisji12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane