Duńska sztuka szczęścia według Meika Wikinga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Duńska sztuka szczęścia według Meika Wikinga
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/My Good Images

Jego istnienie może się wydawać dziwne, zaskakujące, ale znajdujący się w Kopenhadze Instytut Badań nad Szczęściem to bardzo prawdziwa instytucja.

Posłuchaj

Czy szczęście da się zmierzyć? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Sztuka tworzenia wspomnień" Meik Wiking "Sztuka tworzenia wspomnień" Meik Wiking

Ale właściwie co w tym dziwnego? Na czym nam najbardziej zależy? No, właśnie…

Dyrektorem instytutu (który prowadzi badania naukowe i próbuje określić, jakie są indywidualne i społeczne drogi do szczęścia) jest Meik Wiking. Ukazała się właśnie jego nowa książka "Sztuka tworzenia wspomnień". (W tym tytule dzieje się także coś dziwnego: "tworzenie wspomnień"? Jak to?)

– Nasz instytut brzmi jak jakieś magiczne miejsce, w którym w jednym pokoju jest pełno lodów, a w drugim szczeniaczki, ale tak naprawdę jesteśmy grupą ludzi, która zajmuje się szczęściem, dobrostanem, jakością życia z naukowego punktu widzenia. Staramy się odpowiedzieć na trzy pytania: jak zmierzyć coś tak nieuchwytnego i subiektywnego jak szczęście? Dlaczego niektórzy ludzie są szczęśliwsi od innych? Jak można podnosić jakość życia? Bazując na danych z naszych badań, zastanawiamy się nad tym jak tworzyć lepsze miejsca pracy, lepsze prawo i lepsze społeczeństwo – mówi Meik Wiking.

Jak powstają szczęśliwe wspomnienia? Dlaczego fragment piosenki, zapach albo smak mogą cofnąć nas w czasie do zapomnianych wydarzeń? I czy można nauczyć się tworzyć szczęśliwe wspomnienia i ćwiczyć zapamiętywanie ich na dłużej? W zeszłym roku Meik Wiking – autor wydanego w 37 krajach bestsellera "Hygge. Klucz do szczęścia" oraz dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem – skończył 40 lat i zrozumiał, że ma za sobą już połowę życia (przeciętny Duńczyk żyje 80 lat). Właśnie dlatego zaczął się zastanawiać nad swoimi wspomnieniami. Które z przeżytych dotąd 14 610 dni są wciąż żywe w jego pamięci i dlaczego? Pamięta swój pierwszy pocałunek, ale trudno mu sobie przypomnieć, co robił w marcu 2007 roku. Meik zaczął badać wspomnienia w Instytucie Badań nad Szczęściem. W zeszłym roku pracownicy Instytutu rozpoczęli Badanie Tysiąca Szczęśliwych Wspomnień – poprosili tysiąc osób z 75 krajów o opisanie jednego ze swoich szczęśliwych wspomnień. Otrzymali bardzo zróżnicowane odpowiedzi. Te odpowiedzi stały się podstawą dalszych badań Meika nad tym, dlaczego właśnie te chwile utkwiły ludziom w pamięci jako radosne. W ten sposób stworzył swoją listę "sześciu składników szczęśliwego wspomnienia". Następnie Meik opracował rady, jak tworzyć nowe szczęśliwe wspomnienia. Wskazówkami dzieli się w swojej książce Sztuka tworzenia wspomnień. Książka powstała oparciu o dane badawcze, cytaty z pamiętników, wywiady, międzynarodowe sondaże oraz eksperymenty behawioralne. Instytut Badań nad Szczęściem odpowiada na pytanie, jak tworzyć chwile idealne.

Czym jest hedonometr i do czego on służy? W jaki sposób można odwiedzić muzeum wspomnień? Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Meik Wiking (dyrektor generalny Instytutu Badań nad Szczęściem w Kopenhadze, autor książek), Olga Siara (tłumaczka)
Data emisji: 25.11.2019
Godzina emisji: 21.07

mat. prasowe/ml

Polecane