Boliwia otwiera nowy polityczny rozdział

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Boliwia otwiera nowy polityczny rozdział
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/RODRIGO SURA

– Wreszcie mamy przełom, na który czekała większość Boliwijczyków. W kraju będzie teraz dużo spokojniej – przekonuje na antenie Trójki latynoamerykanista dr Radosław Powęska. 

Posłuchaj

Jaka będzie przyszłość Boliwii? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Izba Deputowanych boliwijskiego parlamentu przyjęła ustawę o rozpisaniu nowych wyborów prezydenckich. Ustawa anuluje wyniki październikowych wyborów. Zgodnie z nowym prawem ubiegać się o urząd nie będą mogły osoby sprawujące go dwa razy pod rząd. Zakazuje ono również startu w wyborach byłemu prezydentowi Evo Moralesowi. "Izba Deputowanych jednomyślnie zaaprobowała nową ustawę" – czytamy na profilu społecznościowym Izby.

Wcześniej projekt zaaprobował boliwijski Senat. Teraz trafi on do podpisu pełniącej obowiązki prezydenta Jeanine Anez. Wczoraj zapewniła ona, że nie zgodzi się na propozycję zwolnienia Evo Moralesa od odpowiedzialności karnej.

Evo Morales sprawował władzę w Boliwii od 2006 roku. Został obalony w wyniku masowych protestów przeciwko fałszerstwom wyborczym oraz utraty poparcia ze strony armii i policji. Uciekł do Meksyku, który zaoferował mu azyl polityczny.

Jak doszło do porozumienia? Na czym polegał "polityczny urok" Evo Moralesa? Jak zmieniła się w ciągu ostatniej dekady? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ponadto:

  • Premier Izraela z zarzutami o korupcję. Czy Binjamin Netanjahu wkrótce wyląduje w więzieniu?
  • Tysiące ludzi na ulicach Tbilisi. Gruzini chcą dymisji rządu i nowych wyborów. 
  • Czy nowy prezydent Sri Lanki poradzi sobie z terroryzmem i kryzysem gospodarczym?
  • W programie mówimy również o polskiej pomocy rozwojowej na Białorusi. 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Ernest Zozuń (dziennikarz Trójki)
Goście: dr Radosław Powęska (latynoamerykanista, wykładowca akademicki, publicysta),  Arieh Golan (izraelski dziennikarz), Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia), Paweł Drozd (dziennikarz Trójki)
Data emisji: 24.11.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/mk/kr

Polecane