Reklama

reklama

Czy podobają mi się plany rządu na najbliższe lata?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy podobają mi się plany rządu na najbliższe lata?
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Sejmie ze swoim exposé. Ważnym wątkiem była rodzina jako "wartość arcypolska".

Posłuchaj

Komentarze do exposé Mateusza Morawieckiego (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Przyszłość dzieci powinna spoczywać w rękach rodziców. Nie ma zgody na rewolucje ideologiczne" – mówił premier. Istotnym punktem przemówienia było również bezpieczeństwo na drogach, co ma się stać priorytetem rządu. Ale nie tylko to. Także problem czasu rozpatrywania spraw w sądach i rola Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wyzwaniem jest również ekologia. Dlatego szef rządu zapowiedział m.in. wprowadzenie systemu kaucyjnego dla butelek plastikowych. "Polska potrzebuje zgody, musimy się przekonywać, a nie pokonywać" – konkludował premier Mateusz Morawiecki.

– Był to pewien zestaw tez, które standardowo każdy premier powinien zawrzeć w exposé i na pewno takie rzeczy padły. Jestem zadowolony, że było dużo o gospodarce i bardzo mocno przebiła się służba zdrowia – komentuje prof. Konrad Raczkowski, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Zapytany o spadającą liczbę ludzi w wieku produkcyjnym, odpowiada: – Dzisiaj ponad 20 proc. Polaków to osoby w wieku poprodukcyjnym i ta grupa będzie rosła. Nie zagwarantujemy gospodarce nowych pracowników. Możemy dać nowe miejsca pracy, ale nie nowych pracowników.

– To exposé było bardzo ambitne. Zaskakuje na plus to, że pan premier zapowiedział współpracę z Radą Dialogu Społecznego. Wątpliwości budzi chociażby fakt, że tego samego dnia miała być procedowana ustawa o podniesieniu limitu 30-krotności ZUS bez udziału RDS. Jak wiemy, późniejsze wypadki sprawiły, że ten projekt upadł, ale podobno ostatecznie będzie z nami konsultowany. To pokazuje ten problem – zasada jest taka, że nie konsultują, a jak się uda, to ewentualnie podejmują takie kroki. Życzyłbym sobie, by był to standard, a nie wyjątek od reguły – ocenia dr Łukasz Bernatowicz, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego z ramienia BCC.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Konrad Raczkowski (członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP), dr Łukasz Bernatowicz (wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego z ramienia BCC), Radosław Gawlik (Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, partia Zieloni), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Maciej Wroński (Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska)
Data emisji: 20.11.2019
Godzina emisji12.06

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane