PiS wycofuje się z limitu 30-krotności składek na ZUS. Politycy komentują

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PiS wycofuje się z limitu 30-krotności składek na ZUS. Politycy komentują
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Biorąc pod uwagę to, jak dużo dyskusji wzbudza projekt związany z likwidacją limitu 30-krotności składek na ZUS, postanowiliśmy poddać go szerszym konsultacjom społecznym – powiedział w "Pulsie Trójki" Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Sprawę skomentował również Jan Grabiec, rzecznik PO. 

Posłuchaj

Radosław Fogiel i Jan Grabiec o likwidacji 30-krotności składek na ZUS (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakładający likwidację od 2020 roku górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, został wycofany z porządku obrad Sejmu. 

Tę decyzję tłumaczył w "Pulsie Trójki" Radosław Fogiel, wicerzecznik partii rządzącej. – Biorąc pod uwagę to, jak dużo dyskusji wzbudza wspomniany projekt, postanowiliśmy poddać go szerszym konsultacjom społecznym – ocenił polityk. 

pis-1200-pap.jpg
Likwidacja limitu 30-krotności składek na ZUS. PiS wycofało projekt z Sejmu

Do sprawy odniósł się również Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. – Widać, że rząd, który nie uzyskał jeszcze wotum zaufania, już nie ma większości dla swoich sztandarowych projektów. Poza tym 30-krotność jest zapisana w projekcie budżetu państwa, który został przyjęty przez rząd. To znaczy, że teraz budżet jest bez podstaw – stwierdził Grabiec. 

Exposé premiera

Politycy mówili też o exposé premiera Mateusza Morawieckiego. – Nie dajemy się nabierać na piękne słowa. Poza tym Mateusz Morawiecki nawet nie wspomniał o służbie zdrowia. Mówił tylko, że przeznaczy jakieś środki na remonty szpitali, ale zapomniał dodać, że brakuje pieniędzy na leczenie – skomentował Grabiec.

pap jarosław kaczyński sejm 1200.jpg
Debata nad exposé premiera. Zobacz relację z Sejmu

Fogiel podkreślił zaś, że widocznie "pan poseł Grabiec puszczał dużą część exposé mimo uszu". – Porównując poziom finansowania służby zdrowia pod koniec rządów koalicji PO-PSL, jesteśmy już 30 mld do przodu. Planujemy w tej kadencji podwoić to finansowanie w stosunku do 2015 roku – odpowiedział wicerzecznik PiS.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Sejmowe exposé skomentowali również goście dodatkowego, specjalnego wydania "Pulsu Trójki": Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie" oraz Agaton Koziński z "Polski The Times".

– Obóz władzy będzie teraz wszystko ustawiał pod wybory prezydenckie w 2020 roku. W taki sposób czytam przemówienie Mateusza Morawieckiego – ocenił Koziński. 

– Politycy PiS mówią, że było to przełomowe przemówienie. Moim zdaniem nie zostanie jednak zapamiętane – ocenił Liziniewicz. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań .

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Radosław Fogiel (wicerzecznik PiS) i Jan Grabiec (rzecznik PO), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), Agaton Koziński ("Polska The Times")
Data emisji: 19.11.2019
Godziny emisji: 17.45, 16.45

kad/mk

Polecane