Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy z za granicy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy z za granicy?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Blue Planet Studio

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że od 2005 roku na pracę za granicą zdecydowało się blisko 15 tysięcy lekarzy. Wedle szacunków w Polsce brakuje około 68 tysięcy lekarzy.

Posłuchaj

Czy polskie szpitale powinny zatrudniać lekarzy z zagranicy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niedobór kadr dotyczy również opieki pielęgniarskiej. Coraz częściej szpitale zamykają oddziały, bo nie ma chętnych do pracy. Sytuacja jest zła, a skutecznych pomysłów brak…

Czy powinniśmy otworzyć rynek pracy dla lekarzy zza granicy?

– Wprowadzenie możliwości leczenia w Polsce dla lekarzy z zagranicy bez nostryfikacji dyplomu to pomysł wzorowany na rozwiązaniach, które wprowadzono w Niemczech. Jest to kompromis pomiędzy tym, co było do tej pory, a zachowaniem bardzo wysokiej jakości leczenia dla wszystkich pacjentów. Nie można zakładać, że jest to rozwiązanie wszystkich problemów systemu ochrony zdrowia, tylko kolejne jego uzupełnienie – mówi wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

– Rynek służby zdrowia jest otwarty, przyjeżdżają do nas koledzy z Ukrainy. Jest ich niewielu, poddają się regułom nabywania prawa do wykonywania zawodu. Pomysł nienostryfikowania dyplomu to tworzenie wyjątku z powodu kryzysowej sytuacji. Mówi się, że izby lekarskie będą weryfikować przygotowanie zawodowe. One nie są od tego, żeby to weryfikować, bo nie mają do tego narzędzi – argumentuje dr Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Janusz Cieszyński (wiceminister zdrowia), Danuta Kądziołka (wiceprzewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność"), Adam Koziarkiewicz (ekspert zajmujący sie rynkiem zdrowia), Aleksandra Kurowska (portal PolitykaZdrowotna.pl), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), dr Krzysztof Madej (wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej)
Data emisji: 18.11.2019
Godzina emisji12.06

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane