Jaka będzie przyszłość Turcji na arenie międzynarodowej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaka będzie przyszłość Turcji na arenie międzynarodowej?
Władimir Putin i Tayyip Recep ErdoganFoto: Shutterstock.com/quetions123

Czy Turcja jest gotowa, by zerwać z Zachodem i wejść w pełni w orbitę wpływów Rosji?

Posłuchaj

Czy dojdzie do załamania relacji na linii Turcja - Zachód? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Turcja i USA miały w ostatnich latach inną percepcję zagrożeń, które płyną z konfliktów na Bliskim Wschodzie. Nie jest rzeczą nową, że Ankara traktuje zupełnie inne rzeczy jako zagrożenie niż Waszyngton. W trakcie interwencji amerykańskiej w Iraku byli to Kurdowie iraccy, z którymi Turcja szybko się oswoiła. Jeśli chodzi o Kurdów w Syrii, to nie ma takiej możliwości, by udało się to samo. Dla USA głównym problemem jest radykalny islam. To jest fundamentalna rozbieżność, ale nie jedyna – mówi Mateusz Chudziak z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Prezydenci Donald Trump i Recep Tayyip Erdoğan skrytykowali niedawną wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat NATO. Przywódcy USA i Turcji spotkali się w ubiegłym tygodniu w Białym Domu. Rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji w Syrii oraz zakupu przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych. Donald Trump podkreślał dobre relacje z Turcją. Powiedział, że jest przyjacielem i fanem Recepa Erdoğana. Amerykański prezydent poinformował, że jednym z tematów ich rozmowy była wypowiedź prezydenta Macrona, który, krytykując jednostronne działania USA i Turcji, powiedział, że mózg NATO jest martwy. – Myślę, że to zaniepokoiło prezydenta Erdoğana. Wiele innych osób również – mówił Donald Trump. Prezydent Turcji dodał, że słowa francuskiego przywódcy są niedopuszczalne. Do krytyki wypowiedzi Emmanuela Macrona przyłączył się jeden z republikańskich senatorów zaproszonych na spotkanie z prezydentem Turcji Jim Risch. – Mamy nadzieję, że przemyśli swoje słowa i zrozumie, że były nieroztropne – stwierdził Jim Risch.

Podczas spotkania prezydenci Trump i Erdoğan rozmawiali między innymi o zakupie przez Turcję rosyjskich systemów rakietowych S400. W odpowiedzi na ten krok Stany Zjednoczone wstrzymały sprzedaż Ankarze 100 myśliwców wielozadaniowych F-35. Rozmowy w Białym Domu nie przyniosły jednak przełomu w tej kwestii.

Zapraszamy do słuchania audycji, w której ponadto:

  • Wybory na Białorusi. Czy Białoruś jest gotowa na wchłonięcie przez Rosję? 
  • Izrael w konflikcie z Palestyńczykami, ciągle niezdecydowany kto ma rządzić krajem. 
  • Jak Polska pomaga w Senegalu?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autorzy materiałów reporterskich: Michał Żakowski
Goście: Mateusz Chudziak (Ośrodek Studiów Wschodnich), Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Ernest Zozuń (dziennikarz Programu III)
Data emisji: 16.11.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml/gs

 

Polecane