Pat Metheny z premierowym utworem w Trójce!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pat Metheny z premierowym utworem w Trójce!
Pat Metheny i Marek NiedźwieckiFoto: Darek Kawka/PR

Amerykański jazzman przyjechał na Myśliwiecką 3/5/7 by zaprezentować przedpremierowo swój najnowszy utwór! – To absolutna światowa premiera, nikt, poza osobami, które pracowały przy nagraniach, jeszcze go nie słyszał. Przyznaję, że mam z tego powodu tremę – powiedział.

Posłuchaj

Tu usłyszysz całą rozmowę Marka Niedźwieckiego z Patem Methenym i utwór "America Undefined" (W tonacji Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Album promuje wydany właśnie piosenka "America Undefined", którą słuchacze Trójki, jako jedyni, usłyszeli przedpremierowo w tym wydaniu audycji Marka Niedźwieckiego!

21 lutego 2020 roku ukaże się nowy album Pata Metheny'ego – "From This Place".– Nagrywam płyty od blisko 45 lat. Niektóre z nich dokumentują w jakim miejscu znajdowałem się w momencie ich powstawania, inne charakteryzują się iście spielbergowskim rozmachem. "From This Place" zalicza się do tej drugiej kategorii – mówił w rozmowie z Markiem Niedźwieckim Pat Metheny. – O takim albumie marzyłem od lat – dodał.

Na płytę trafiło 10 kompozycji Metheny'ego, któremu podczas sesji towarzyszyli sprawdzony perkusista Antonio Sanchez, malezyjsko-australijska basistka Linda May Han Oh, brytyjski pianista Gwilym Simcock oraz Hollywood Studio Symphony dyrygowana przez Joela McNeelya. Ponadto w roli gości specjalnych pojawili się Meshell Ndegeocello (śpiew), Gregoire Maret (harmonijka) i Luis Conte (instrumenty perkusyjne).  "From This Place" to pierwszy album z premierowym materiałem Metheny'ego od czasu "Kin (←→)" z 2014 roku. Nową płytę Metheny, Simcock, Oh i Snachez promować będą podczas dużej, międzynarodowej trasy koncertowej, która rozpocznie się w przyszłym roku.

– Przy drugim odsłuchu nowego materiału zauważyłem, że jest tam bardzo dużo przestrzeni. To trochę tak, jak na planie filmu, gdzie reżyser mówi aktorom grającym na green screenie: "tu będzie stał dinozaur. Grajcie tak, jakby tu był". Stąd wziął się pomysł, by na płycie pojawiła się orkiestra – powiedział muzyk.

65-letni dziś muzyk ma na koncie niemal 50 (!) płyt i jest zdobywcą 20 nagród Grammy (w tym 10 z Pat Metheny Group) i laureatem NEA Jazz Masters Award (2018). Ceniony przez miliony fanów na całym świecie, uznawany jest również za jedną z największych osobowości jazzu. Stworzył własny, rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie. W Polsce cieszy się ogromną popularnością. Często gości również w radiowym studiu przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie, gdzie po raz kolejny pojawił się dziś. 

W przyszłym roku artysta odwiedzi Polskę z nowym projektem Side-Eye. Gośćmi Side-Eye są pianista i klawiszowiec James Francies oraz perkusista Marcus Gilmore, z którymi Metheny wystąpi na pięciu koncertach z Trójkową "Siestą w drodze" latem przyszłego roku. Trio odwiedzi: Wrocław (2 czerwca), Bydgoszcz (3 czerwca), Sopot (4 czerwca), Warszawę (6 czerwca) i Bielsko-Białą (8 czerwca).

Trasa koncertowa Pata Metheny'ego i Side-Eye Trasa koncertowa Pata Metheny'ego i Side-Eye

Przypomnijmy, że od 2015 r. – dzięki koncertom "Siesta w drodze" – polska publiczność miała okazję obejrzeć występy takich artystów, jak m.in. Omara Portuondo, Angelique Kidjo, Bobby McFerrin, Melody Gardot, Mariza, Anoushka Shankar i Chick Corea.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Goście: Pat Metheny (gitarzysta jazzowy, kompozytor)
Data emisji: 14.11.2019
Godzina emisji: 21.09

mat. prasowe/ml

Polecane