Camerimage. Filmowi goście Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Camerimage. Filmowi goście Trójki
Kadr z filmu "Dwóch papieży"Foto: Netflix/mat. promocyjne

To wydanie "Klubu Trójki" nadawaliśmy prosto z Torunia, do którego po latach powrócił Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych.

Posłuchaj

Goście Trójki na festiwalu Camerimage (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Naszymi gościem był znakomity operator Cesar Charlone, autor zdjęć do filmów "Miasto Boga", "Wierny ogrodnik", "Miasto ślepców" i "Dwóch papieży". Ten ostatni film jest w konkursie głównym festiwalu, a opowiada o skomplikowanej relacji między papieżem Benedyktem XVI a kardynałem Jorge Bergolio (w rolach głównych – i wybitnych – Anthony Hopkins i Jonathan Pryce).

– "Dwóch papieży" to efekt współpracy z moim ulubionym reżyserem i bardzo dobrym przyjacielem – Fernando Meirellesem. Naszym pierwszym projektem była reklama, którą nakręciliśmy w 1983 albo 1984 roku. Potem robiliśmy teledyski, reklamy, krótkie filmy. Naszym pierwszym długim metrażem było "Miasto Boga". "Dwóch papieży" to piękny scenariusz, który powstał na podstawie sztuki teatralnej i dlatego polega on głównie na dialogach. Było to trudne w realizacji, ale Fernando i ja pochyliliśmy się nad nim, by stał się on tak kinowy, jak to tylko możliwe. Oczywiście, nie możemy zapominać o dwóch wielkich aktorach, którzy występują w filmie, więc zdjęcia musiały być proste, bez komplikacji – opowiadał Cesar Charlone.

W audycji gościliśmy także Lecha Majewskiego, wybitnego polskiego reżysera, który na festiwalu odbierze nagrodę specjalną, a w Toruniu pokazuje swój najnowszy film "Dolina bogów".

–  Camerimage znam od początku. Mieszkałem wtedy w Los Angeles, a w Toruniu pojawił się młody, ambitny Marek Żydowicz. Pamiętam tę niezwykłą atmosferę. Mój podziw dla Marka wzrósł jeszcze bardziej, gdy zobaczyłem tam plejadę najlepszych operatorów filmowych – wspominał Lech Majewski.

W wyjazdowym studiu Trójki spotkaliśmy się również z reprezentacją filmowej młodzieży – reżyserka Maria Ornaf i autorka zdjęć Zuzanna Zachara w konkursie studenckim pokazują swój film "Piołun".

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka, Ryszard Jaźwiński
Goście: Cesar Charlone (reżyser, scenarzysta, aktor, operator filmowy), Lech Majewski (reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz), Maria Ornaf (reżyser), Zuzanna Zachara (operator filmowy)
Data emisji: 12.11.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Polecane