Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Jaką rolę odgrywalismy w polityce zagranicznej 1918 roku?
2019-11-11, 17:11 | aktualizacja 2019-11-11, 18:11
– Na Zachodzie mieliśmy sporo sympatyków sprawy polskiej, jednak przeważała obojętność czy też zupełna nieznajomość Polski. Polska była krajem egzotycznym, zniknęła z mapy Europy ponad 120 lat wcześniej, było to ciało obce – mówi Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Posłuchaj
W 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości zastanawiamy się, jak kształtowała się polityka zagraniczna w 1918 roku i jak ówcześni polscy politycy, z Ignacym Janem Paderewskim na czele, zdołali przebić się do naszych sprzymierzeńców z ideą niepodległej Polski.
– Idea niepodległości Polski była cierniem, z którym nie było wiadomo, co zrobić. Cesarz austriacki i niemiecki ogłaszając nagle powstanie Królestwa Polskiego, mówili tylko o królestwie kongresowym. Wtedy na Zachodzie podniosła się burza. Istniało niebezpieczeństwo, że Niemcy wykorzystają rekruta polskiego do walki z państwami Ententy. Wiedziano, że polscy żołnierze są dobrymi żołnierzami, obliczano, że może być ich nawet milion. To zostało na politykach Ententy wymuszone, że trzeba się tym zająć – komentuje nasz rozmówca.
Czy odzyskalibyśmy niepodległość, gdyby Rosja pozostałaby w koalicji z Zachodem, a rewolucja październikowa nie miałaby miejsca? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski
Gość: Janusz Odziemkowski (historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 17.20
kr