Jaką rolę odgrywalismy w polityce zagranicznej 1918 roku?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaką rolę odgrywalismy w polityce zagranicznej 1918 roku?
Rok 1934. Obchody rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej 31 października 1918 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Na Zachodzie mieliśmy sporo sympatyków sprawy polskiej, jednak przeważała obojętność czy też zupełna nieznajomość Polski. Polska była krajem egzotycznym, zniknęła z mapy Europy ponad 120 lat wcześniej, było to ciało obce – mówi Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Posłuchaj

Co wpłynęło odzyskanie przez Polskę niepodległości? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

W 101 rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości zastanawiamy się, jak kształtowała się polityka zagraniczna w 1918 roku i jak ówcześni polscy politycy, z Ignacym Janem Paderewskim na czele, zdołali przebić się do naszych sprzymierzeńców z ideą niepodległej Polski.

– Idea niepodległości Polski była cierniem, z którym nie było wiadomo, co zrobić. Cesarz austriacki i niemiecki ogłaszając nagle powstanie Królestwa Polskiego, mówili tylko o królestwie kongresowym. Wtedy na Zachodzie podniosła się burza. Istniało niebezpieczeństwo, że Niemcy wykorzystają rekruta polskiego do walki z państwami Ententy. Wiedziano, że polscy żołnierze są dobrymi żołnierzami, obliczano, że może być ich nawet milion. To zostało na politykach Ententy wymuszone, że trzeba się tym zająć – komentuje nasz rozmówca.

Czy odzyskalibyśmy niepodległość, gdyby Rosja pozostałaby w koalicji z Zachodem, a rewolucja październikowa nie miałaby miejsca? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
Piotr Łodej
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Janusz Odziemkowski (historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 17.20

kr

Polecane