Czy pozwalam dziecku na swobodny dostęp do Internetu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy pozwalam dziecku na swobodny dostęp do Internetu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Syda Productions

Już jedna trzecia rodziców dzieci między 12. a 23. miesiącem życia deklaruje, że ich pociechy korzystają ze smartfonów i tabletów.

Posłuchaj

Czy powinniśmy kontrolować dostęp naszych dzieci do Internetu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zajmuje to średnio 14 minut dziennie. W grupie wiekowej 2-5 lat to już dwie trzecie dzieci. W przypadku połowy maluchów korzystanie z nowoczesnych technologii odbywa się bez kontroli osoby dorosłej.

Czy pozwalam dziecku na swobodny dostęp do Internetu?

– Dwuletnie dzieci są jeszcze zbyt małe, by wpaść na pomysł spędzania czasu ze smartfonem czy tabletem. Dzieci często są zabawiane takimi urządzeniami i oglądają bajki na tablecie w czasie posiłków. Zasadą jest to, żeby małym dzieciom nie wkładać do ręki tabletów i smartfonów, bo ono powinno poznawać jeszcze świat realny, co jest ważne dla jego rozwoju psychofizycznego. Oczywiście w granicach rozsądku dziecko może obejrzeć sobie bajkę, pograć w grę, natomiast problem tworzy się wtedy, kiedy urządzenia zastępują rodzica – mówi psycholog Anna Borkowska z NASK Państwowego Instytutu Badawczego.

– Od internetu może uzależnić się każdy w każdym czasie, natomiast dzieci należą do najbardziej ryzykownych grup, ponieważ nie mają one jeszcze wystarczająco rozwiniętych zasobów psychologicznych i autorefleksji. Dlatego bardzo potrzebują pomocy świadomych osób dorosłych, którzy wezmą za nich tę odpowiedzialność, ponieważ zanim pojawi się ta zdolność autorefleksji, może minąć trochę czasu i niekiedy może być za późno – wyjaśnia Krzysztof Kościołek, psychoterapeuta z Psychodynamicznego Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Anna Borkowska (psycholog, NASK Państwowy Instytut Badawczy), Cyprian Gutowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Krzysztof Kościołek (psychoterapeuta, Psychodynamiczne Centrum Terapeutyczno-Szkoleniowe), Aleksandra Kurowska (portal PolitykaZdrowotna.com), Igor Rotberg (psycholog i psychoterapeuta), Alek Tarkowski (dyrektor Fundacji Centrum Cyfrowe)
Data emisji: 12.11.2019
Godzina emisji12.07

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane