W Poznaniu niepodległość ma słodki smak

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Poznaniu niepodległość ma słodki smak
Rogale świętomarcińskieFoto: shutterstock.com/Radoslaw Maciejewski

– Staramy się być spadkobiercami tradycji. Przygotowaliśmy prawie 25 tys. rogali świętomarcińskich, które będziemy rozdawać – mówi zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Poznańskiej, ks. Łukasz Łukasik. Czy niedługo, dzięki stolicy Wielkopolski, dzień 11 listopada będzie kojarzył się nam z konkretnymi potrawami tak jak inne polskie święta?

Posłuchaj

Jak Poznań obhodzi Święto Niepodległości? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

W Poznaniu obchody Święta Niepodległości wiążą się jedzeniem rogali świętomarcińskich i korowodem św. Marcina uznawanego za jednego z największych dobroczyńców w historii. Obok słodkości, ważne miejsce w świątecznym menu zajmuje gęsina.

– Chcemy zaproponować gęsinę jako potrawę narodową, tak jak Amerykanie, którzy mają swojego indyka. Gęsina staje się modnym mięsem, bo jest bardzo delikatna i ma wszystkie walory mięsa dietetycznego – opowiada Andrzej Łyszyk, popularyzator gęsiny na imieninach ulicy Świętego Marcina w Poznaniu.

Jaki powinien być idealny rogal świętomarciński? Dlaczego podczas tegorocznego korowodu św. Marcina nie zobaczymy pokazu sztucznych ogni? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

x 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
ProwadziMarcin Łukawski
Autor materiału: Jacek Butlewski
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 7.15

kr

Polecane