Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ojcowie Niepodległości i miejsca z nimi związane
Hotel Bazar w PoznaniuFoto: PAP/Adam Ciereszko

Do odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów przyczyniła się praca setek tysięcy ludzi. W specjalnej odsłonie audycji "Historie jak z książki" opowiedzieliśmy o tych najważniejszych, symbolizujących niepodległość i powstanie II Rzeczpospolitej.

Posłuchaj

Śladami Ojców Niepodległości (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Odwiedziliśmy m.in. warszawski Kamionek, gdzie urodził się Roman Dmowski, gospodarstwo pod Krakowem stworzone przez Wincentego Witosa oraz Hotel Bazar w Poznaniu, skąd w 1918 roku do tłumów zgromadzonych pod hotelem przemawiał Paderewski. W tę wyjątkową podróż wybraliśmy się wraz z historykiem, prof. Michałem Kopczyńskim i naszymi przewodnikami.

– Okolica wygląda podobnie jak 101 lat temu. Dziś Hotel Bazar przypomina obiekt sprzed wieku. Ma wyremontowaną fasadę, w środku cały czas trwają prace adaptacyjne, bo w przyszłości ponownie ma tam być hotel. Do niedawna sądzono, że Paderewski przemawiał z okna na drugim piętrze położonym narożnikowo. Teraz wiadomo, że to jego słynne wystąpienie miało miejsce z okna położonego bezpośrednio nad wejściem głównym do hotelu, a więc przemawiał z pierwszego piętra – mówił pisarz, Piotr Bojarski.

– Do Gdańska Paderewski został przywieziony na brytyjskim krążowniku, skąd miał jechać do Warszawy, ale Wojciech Korfanty przekonał go, by pojechał do Warszawy przez Poznań. Paderewski przemówił tam, podziękował za ciepłe przyjęcie, powiedział, że Polska jednoczy się i Wielkopolska kolebka państwa polskiego nie będzie stała z boku – dodał prof. Michał Kopczyński.

Dlaczego Józef Piłsudski i Roman Dmowski nie darzyli się sympatią? W jaki sposób urodzony we włościańskiej rodzinie Wincenty Witos zdobył swoje wykształcenie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Goście: prof. Michał Kopczyński (historyk, redaktor naczelny czasopisma "Mówią Wieki")
Data emisji: 11.11.2019
Godzina emisji: 12.10

kr

Polecane