Dlaczego Iran tak bardzo rośnie w siłę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dlaczego Iran tak bardzo rośnie w siłę?
TeheranFoto: Alexander Mazurkevich/shutterstock.com

Kto jest największym zwycięzcą obecnego zamieszania na Bliskim Wschodzie? Nie, nie Rosja i nie Turcja, ani nawet nie Izrael.

Posłuchaj

Dlaczego rośnie potęga Iranu na Bliskim Wschodzie? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych opublikował raport, z którego wynika, że państwem, które najbardziej zyskuje na panującym od 2011 roku zamęcie jest Iran. Mimo sankcji, broni sprzedawanej masowo przez Zachód rywalom Teheranu, to właśnie ten kraj uzyskuje strategiczną przewagę i ma największy wpływ na przekształcanie regionu.

– Już parę lat temu Ajatollah Ali Yunisi, jeden z wysokich duchownych irańskich, powiedział: "panujemy w czterech stolicach arabskich: Bagdadzie, Damaszku, Bejrucie i Saanie". Ten raport Instytutu opisuje stan dzisiejszy, ale to, jak on wygląda dziś wynika z dwóch czynników: jak do tego doszło i jakie są tego koszta. Po Rewolucji Islamskiej, gdy władzę objął Ajatollah Homeini w lutym 1979 roku, jedną z koncepcji było eksportowanie rewolucji. Takim pasem transmisyjnym dla przenoszenia do świata muzułmańskiego Rewolucji Islamskiej, miały być mniejszości szyickie, których na Bliskim Wschodzie jest sporo. Istnieją we wszystkich krajach tego regionu. Najpierw budowano te wpływy, ale dość szybko okazało się, że ze względu na sytuację wewnętrzną tych państw, w których są mniejszości szyickie, da się je wykorzystać również w celach militarnych. Tak było na przykład przy okazji powstania Hezbollahu – analizuje Jan Natkański.

W audycji również:

  • 30 lat temu runął berliński mur. Co poszło nie tak?
  • Czy kataloński separatyzm i spuścizna generała Franco zdecydują o wyniku niedzielnych wyborów w Hiszpanii?
  • Czym była Irlandzka Armia Republikańska i dlaczego dzisiaj warto o niej mówić. Porozmawiamy z autorem monografii jednej z najważniejszych europejskich organizacji paramilitarnych? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Jan Natkański (dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego; ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie), Olaf Osica (przewodniczący rady Ośrodka Studiów Wschodnich), Maciej Okraszewski (dzialzagraniczny.pl), prof. Wawrzyniec Konarski (politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula)
Data emisji: 8.11.2019
Godzina emisji: 15.08

ml

Polecane