Czy w przyszłości czeka nas podniesienie wieku emerytalnego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy w przyszłości czeka nas podniesienie wieku emerytalnego?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił prognozy prognozy sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli funduszu, z którego wypłacane są i będą nasze emerytury.

Posłuchaj

Zmiana wieku emerytalnego? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W optymistycznym wariancie na wypłaty w latach 2020-24 zabraknie 211 miliardów złotych. Członkowie Rady Nadzorczej ZUS przekonują: nie ma wyjścia, emerytury trzeba będzie obniżać. To dzieje się już teraz. Emerytury Polaków to niecałe 40 procent ich ostatniej pensji. To jeden z najgorszych wyników na świecie.

– Oddzielmy wydolność Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i te prognozy od indywidualnej sytuacji każdego emeryta. Pamiętajmy, że dzisiejszy system emerytalny, który mamy od 1999 roku, oznacza, że z naszych wszystkich wpłat w naszym życiu, będzie sfinansowana nasza emerytura – mówi rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz.

– Nie ma tak skomplikowanego i kosztownego w poborze mechanizmu, jakim jest podatek ZUS. Tak jak w przypadku sędziów, gdzie emerytura jest finansowana wprost z budżetu państwa. Tak jest np. w Nowej Zelandii, Tam uznano, że prawo obywatelskie polega też na prawie do emerytury. Ona jest finansowana z różnych podatków – zaznacza dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze. 

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Andrzej Strębski (niezależny ekspert ds. systemów emerytalnych), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), dr Jarosław Janecki (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 7.11.2019
Godzina emisji12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane