Yellow Boxy – lekarstwo na korki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Yellow Boxy – lekarstwo na korki?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/AliaksaB

Przez 5 miesięcy w Szczecinie testowano Yellow Boxy – specjalne żółte kratki wymalowane na najważniejszych skrzyżowaniach w mieście. Co daje takie rozwiązanie?

Posłuchaj

Czy Yellow Boxy rozwiążą problem korków w polskich miastach? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Yellow Boxy w teorii mogą znacznie poprawić płynność ruchu ulicznego w miastach. To specjalnie wydzielone części jezdni na skrzyżowaniach, które informują, że pojazd, który tam się znajdzie, nie będzie miał możliwości zjechania ze skrzyżowania gdy światło zmieni się na czerwone i zablokuje je.

– Yellow Boxy pojawiły się na kilku skrzyżowaniach w Szczecinie. Po pewnym czasie sami mieszkańcy poprosili o stworzenie ich w kolejnych miejscach. Generalnie, spostrzeżenia zarówno mieszkańców, jak i nasze, są pozytywne – mówi Łukasz Kolasa rzecznik prasowy prezydenta Szczecina.

– Na pewno nie można stwierdzić, że Yellow Boxy wpłynęły negatywnie na ruch, a na pewno zwiększyły jego płynność – informuje sierż. szt. Ewelina Gryszpan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Czy takie eksperymentalne oznakowanie jak Yellow Boxy może się w najbliższym czasie pojawić również w innych miastach w Polsce? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiegoTomasz Jeleński
Data emisji: 6.11.2019
Godzina emisji: 7.41

ml

Polecane