Czy zmiany patronów ulic są nam potrzebne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zmiany patronów ulic są nam potrzebne?
shutterstock.com/Alla GreegFoto: shutterstock.com/Alla Greeg

Rada Miasta Białystok przegłosowała zmianę nazwy ulicy majora Zygmunta Szendzielarza na ulicę Podlaską.

Posłuchaj

Dlaczego nazwy ulic często się zmieniają? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Projektodawcy zmian argumentowali, że "Łupaszka"  jest postacią kontrowersyjną. W Żyrardowie natomiast radni zmienili nazwę ulicy generała Augusta Fieldorfa "Nila" na Jedności Robotniczej. Te wydarzenia wywołały burzę, a Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie domaga się od władz PO usunięcia z partii radnych. W wielu miastach od lat, w zależności od tego, kto ma większość w radzie, zmieniane są nazwy ulic…

– W naszym mieście przeszły dwie fale dekomunizacji. Nie ma nazw ulic "Świerczewskiego" czy "Lenina". Były dziesiątki takich ulic. Te etapy mamy już za sobą. Nie wiem dlaczego poprzednicy pozostawili takie, a nie inne ulice. Podejrzewam, że to będzie się zmieniało w sposób naturalny – mówi historyk Jerzy Naziębło, radny Żyrardowa. 

– Samorządy muszą pamiętać, że działają na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W kraju, który prowadzi określoną politykę, nie można honorować nazwami ulic, pomnikami czy monumentami osób tego niegodnych – mówi rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jerzy Naziębło (historyk, radny miasta Żyrardowa, Platforma Obywatelska), dr Jerzy Bukowski (rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Józef Neterowicz (Związek Powiatów Polskich), prof. Kazimierz Kik (politolog), prof. Antoni Dudek (historyk)
Data emisji: 5.11.2019
Godzina emisji12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane