"Zakazana historia filozofów", czyli jak filozofowie zmieniają nasz świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zakazana historia filozofów", czyli jak filozofowie zmieniają nasz świat
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/agsandrew

– Wymyśliłem sobie alternatywny świat, w którym myśli filozofów zmieniają rzeczywistość. Stąd pojawia się w tym świecie konieczność stworzenia instytucji, która kontroluje myśli filozofów – opowiada Tomasz Mazur, autor książki "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika". 

Posłuchaj

Jak "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika" pomaga zrozumieć wagę rewolucyjnych zmian w myśleniu ludzi przez wieki? (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Tomasz Mazur "Zakazana historia filozofow Niestoicka powiesc stoika", Wydawnictwo Znak Tomasz Mazur "Zakazana historia filozofow Niestoicka powiesc stoika", Wydawnictwo Znak

Jak przyznaje rozmówca Mateusza Matyszkowicza pierwsza pobudka do napisania książki była… dydaktyczna. – Uczę filozofii. Zawsze się zastanawiałem za pomocą jakich narzędzi, metafor dotrzeć do uczniów, bo oni potrzebują przełożyć pewne abstrakcyjne teorie na obrazy – przyznaje Tomasz Mazur.

Gość Trójkowego chuligana literackiego" podkreśla, że filozofowie zmieniają świat. – Jeżeli spojrzymy na historię kultury europejskiej, to widzimy jak wiele rzeczy, w tym świecie, zmieniło się na skutek rewolucji w sposobie myślenia. Człowiek, żeby zmienić swoje działanie, musi najpierw zmienić swoje myślenie, a bardzo często za zmiany w naszym myśleniu odpowiedzialni są filozofowie. Platon stworzył filozofię idei i w swojej filozofii zaczął identyfikować człowieka z niematerialną duszą i to doprowadziło do przełomu w medycynie –  podkreśla Tomasz Mazur. 

Jaka zmiana za sprawą Platona dokonała się w medycynie? Jakie filozoficzne podłoże ma rewolucja francuska? Czym jest Stoic Way? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Mazur (autor książki "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika") 
Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 14.47

gs

Polecane