Liban. "Państwo dysfunkcjonalne, zawłaszczone przez elity"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Liban. "Państwo dysfunkcjonalne, zawłaszczone przez elity"
Antyrządowy protest przed Libańskim Bankiem CentralnymFoto: EPA/PAP/EPA/NABIL MOUNZER

– Głównym motorem protestów w Libanie jest poczucie beznadziei i braku wpływu, możliwości zmiany sytuacji w kraju, który jest przecież jedną z najstarszych demokracji na Bliskim Wschodzie – mówi Łukasz Fyderek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj

Jaka przyszłość czeka Liban? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Od ponad dwóch tygodni w Libanie tysiące osób wychodzą na ulice i domagają się dymisji władz. Tamtejsze manifestacje są największymi od kilkunastu lat – szacuje się, że w ostatnich dniach protestowało niemal milion osób. Demonstracje zjednoczyły podzielonych na co dzień szyitów, sunnitów i chrześcijan. Najpierw domagali się oni walki z korupcją i bezrobociem, a teraz chcą zmian politycznych.

Protesty w Libanie doprowadziły do paraliżu w wielu miastach, w tym w stolicy – Bejrucie. Demonstrujących z ulic bezskutecznie próbowało usunąć wojsko. W minioną środę do dymisji podał się premier Libanu Saad al-Hariri, ale to nie uspokoiło sytuacji.

Liban od miesięcy zmaga się z ogromnymi długami. Władze obcięły o połowę pensje ministrów i urzędników i wprowadziły reformy kilku ważnych sektorów, ale nie zakończyło to protestów. Wzrost gospodarczy jest zbyt niski, a kraj jest na granicy bankructwa. Według danych Banku Światowego 25 procent Libańczyków żyje na granicy ubóstwa.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy: 

  • Założyciel Twittera zapowiada rezygnację z reklamy politycznej w tym serwisie. Co zmieni ta decyzja w kampaniach przedwyborczych?
  • Dlaczego Amerykanie polecieli na Księżyc i kim byli ludzie, którzy dotknęli Srebrnego Globu?
  • Mówimy także o polskiej pomocy rozwojowej w Gruzji.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Paweł Drozd
Goście: dr Łukasz Fyderek (Uniwersytet Jagielloński), Szymon Szymczyk (ekspert ds. rynku mediów); Andrew Smith (autor książki "Księżycowy pył")
Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 15.07

IAR/mk/gs

Polecane