Zakaz palenia węglem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakaz palenia węglem?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Piotr Mitelski

Przed nami sezon grzewczy i zapewne wielokrotnie usłyszymy o smogu w miastach.

Posłuchaj

Czym zastąpić węgiel? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Od roku funkcjonuje program "Czyste powietrze" w Polsce, którego celem jest demontaż starych "kopciuchów", trujących na potęgę. Do wymiany jest około czterech milionów pieców, tymczasem do dziś podpisano zaledwie dwadzieścia tysięcy umów o wymianie urządzeń. Działacze z Polskiego Alarmu Smogowego uważają, że szybko oczekiwanych zmian nie będzie, dlatego w wielu miastach namawiają do zakazu palenia węglem.

– Pamiętajmy, że ten program realizowany jest w latach 2018-2019. To nasze wielkie narodowe zadanie, aby oczyścić powietrze w Polsce. Każdy program na taką skalę musi się rozpędzić – mówi Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Musimy śledzić to, co dzieje się w naszych gminach i województwach, bo to właśnie tam podejmowane są decyzje, czym możemy ogrzewać nasze domy – dodaje. 

– Jeżeli chcemy poradzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie czy w Warszawie, to nie samo miasto, ale cała aglomeracja ma znaczenie – zaznacza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. – Zakaz, który my postulujemy, jest odłożony w czasie. Mamy jeszcze na to 3 lata. Możemy się na to przygotować – podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Piotr Woźny (prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze"), Piotr Siergiej (Polski Alarm Smogowy) dr Tomasz Teluk (prezes Instytutu Globalizacji), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Paweł Ścigalski (pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza), Łukasz Adamkiewicz (Europejskie Centrum Czystego Powietrza) 
Data emisji: 30.10.2019
Godzina emisji12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane