Polski pierwiastek w Izraelu, czyli "Polanim"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski pierwiastek w Izraelu, czyli "Polanim"
Zdjęcie ilustracyjne Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

– Chciałam w tej książce pokazać te pomniejsze karty z historii Izraela, bo to one wydały mi się ważne. To one pokazują na ile ten polski gen został przeniesiony tam wraz z ludźmi – mówi Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela".

Posłuchaj

Polskie korzenie Izraela (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Polanim. Z Polski do Izraela" Karolina Przewrocka-Aderet "Polanim. Z Polski do Izraela" Karolina Przewrocka-Aderet

W Izraelu mówią o sobie Polanim, Polacy. Choć od lat mieszkają we własnym, żydowskim kraju, podskórnie wciąż są związani z miejscem pochodzenia. Dzieli ich stosunek do Polski, uzależniony od roku i okoliczności wyjazdu, łączy sentyment do kultury i języka. I tęsknota za tym, co najlepiej im znane: zapachami, smakami, pejzażem, sposobem myślenia czy zachowania nieprzystającym do bliskowschodniej rzeczywistości. Na ślady tej tęsknoty, zwożonej do Izraela przez dekady, można trafić na każdym kroku.

Karolina Przewrocka-Aderet wiedziona reporterską intuicją odnajduje niezwykłych Polanim i opowiada ich historie. Są tragiczne, sentymentalne, nieraz zabawne: czytamy o grupie Żydów, którzy w 1934 roku wyruszyli z Warszawy do Palestyny na rowerach, o włocławiance, która wiosną 1948 roku przygotowała ceremonię ogłoszenia niepodległości kraju, o telawiwskim Gomułkowie, zamieszkiwanym przez emigrantów z lat 50., o polskich architektach uczestniczących w budowie Tel Awiwu. O tych, którzy do Polski wrócili, i o tych, którzy stworzyli sobie namiastkę Polski w Izraelu. W kraju tak odległym, a jednak bliskim, bo budowanym od podstaw przez ludzi ukształtowanych przez polską kulturę.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Karolina Przewrocka-Aderet (dziennikarka, korespondentka "Tygodnika Powszechnego" z Izraela)
Data emisji: 26.10.2019
Godzina emisji: 14.48

mat. prasowe/ml

Polecane