Sztuka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka
Brama PoznaniaFoto: mat. prasowe

"Temat rzeka" w Bramie Poznania – Provinz Posen – Festiwal "Nówka Sztuka – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca wystawę "Temat rzeka" w Bramie Poznania. Jej autorkami są Ula Ziober i Maria Szczycińska ze Stowarzyszenia Zielona Grupa, które w lipcu przewiosłowały łodzią 378 kilometrów przez spory odcinek rzeki Warty. Płynęły, ale też spotykały się z mieszkańcami nadwarciańskich miejscowości, spisywały ich opowieści i robiły warsztaty. O wyprawie piszą tak: "Dziewiętnaście dni, które spędziłyśmy na rzece, sprawiły, że Warta stała się miejscem spotkań z drugim człowiekiem, naturą i sztuką. Przestrzenią wymiany myśli i wzajemnych inspiracji. Ta wystawa jest nie tyle podsumowaniem, ile raczej dopełnieniem naszej podróży i doświadczeń, które zdobyłyśmy płynąc z nurtem rzeki." O podróży i wystawie opowiada u nas Ula Ziober. Agnieszka Szydłowska wybrała filmy, straszące i kampowe:) w halloweenowy wieczór w kinie Iluzjon w ramach pierwszego z wieczornych pokazów będzie można zobaczyć "straszne" filmy pochodzące z Animafest w Zagrzebiu, jednego z najbardziej znanych i cenionych festiwali animacji. Rozmaite techniki, które wykorzystali autorzy łączy krwawość, brutalność i można je określić mianem "anime gore". W drugim bloku filmów kino Iluzjon zaprezentuje najnowsze filmy nadesłane wśród zgłoszeń I Warszawskiego Festiwalu Filmów Animowanych. Składają się na nie animacje nieco mniej krwawe, ale trzymające w napięciu psychologiczne thrillery… 

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 26 października >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 26 października >>>

Provinz Posen Provinz Posen

Naszymi gośćmi są Michał Wiraszko i Michał Szturomski, autorzy płyty Provinz Posen.
"W poszukiwaniu muzyków grających na tradycyjnych instrumentach z epoki przejechaliśmy Wielkopolskę i dotarliśmy do ludzi kultywujących brzmienie regionu sprzed stu i więcej lat. Większość dźwięków, które usłyszycie na albumie to przetworzone sample niezwykłych kozłów, klarnetów i mazanek. To właśnie kozły – charakterystyczna dla Wielkopolski odmiana dud – tworzą na PROVINZ POSEN przejmujące basowe podkłady. Klarnety i mazanki (historyczne, ludowe skrzypce wykonane z jednego kawałka drewna) posłużyły jako baza do przestrzennych i prowadzących brzmień syntezatorowych. To wszystko sprawia, że w muzyce PROVINZ POSEN znakomicie zachował się duch tradycyjnej muzyki Wielkopolski, a zarazem słychać w niej to, co w muzyce elektronicznej obecnie najbardziej wartościowe i co bliskie Poznaniowi z racji położenia w pół drogi między Berlinem a Warszawą". Tak pisali zapowiadając płytę - teraz płyta już jest więc rozmawiamy i słuchamy!

Festiwal "Nówka Sztuka" Festiwal "Nówka Sztuka"

Zaglądamy na Festiwal "Nówka Sztuka" organizowany przez Instytut im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dużo mamy w Polsce festiwali teatralnych, ale tylko jeden taki, który poświęcony jest "od A do Z" polskiej dramaturgii współczesnej – taka jest wyłącznie "Nówka Sztuka". Spektakle na podstawie sztuk zakwalifikowanych do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i w nim nagrodzone są przykładem tego, co się może wydarzyć, kiedy mądry reżyser sięgnie po ciekawy, nowy polski tekst i wykrzesze entuzjazm z aktorów, którzy zamiast czekać na klasyków, uznają, że być może przyszły klasyk jest właśnie tu – i napisał dla nich sztukę. Spektakle "Nówki Sztuki" możemy oglądać od dziś do 30 października, a o festiwalu opowiada Maria Stępkowska - koordynatorka przeglądu.

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Tarnów, Wrocław i Bydgoszcz. Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne oraz wprowadza nas do świata nowej książki Justyny Kopińskiej. Fantastyczna reporterka tym razem napisała powieść. Bo ja twierdzi "nie każdą prawdę można opowiedzieć w reportażu. Ale nawet wtedy nie wolno milczeć".Tymczasem Michał Margański zabiera nas na spacer do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

WFDiF WFDiF

do usłyszenia 

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 25.10.2019 
Godziny emisji: 13.07, 14.08

Polecane