Fakty i mity o II RP

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Fakty i mity o II RP
Marszałek Józef Piłsudski odbiera raport od dowódcy defilady gen. Daniela KonarzewskiegoFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

W powszechnej świadomości utrwaliło się wiele mitów dotyczących II RP. Jak wiele z nich miało odzwierciedlenie w rzeczywistości? Które z panujących opinii mijają się z prawdą?

Posłuchaj

Jak oceniać II RP? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Dziedzictwo II Rzeczypospolitej" wyd. Muzeum Historii Polski "Dziedzictwo II Rzeczypospolitej" wyd. Muzeum Historii Polski

Nakładem Muzeum Historii Polski ukazała się właśnie książka "Dziedzictwo II Rzeczypospolitej". Na wydawnictwo składają się eseje, których autorami są wybitni znawcy epoki: Andrzej Nowak, Włodzimierz Suleja, Paweł Skibiński, Marek Kornat, Piotr Fiedorczyk, Katarzyna Błachowska, Bolesław Orłowski, Wojciech Roszkowski, Wojciech Morawski, Michał Kopczyński, Bartosz Ogórek, Jan Żaryn, Andrzej Szczerski, Katarzyna Nowakowska-Sito, Rafał Habielski i Piotr Tadeusz Kwiatkowski.

– Do dyskusji o budowie fundamentów niepodległego i nowoczesnego państwa potrzebna jest głębsza refleksja nad całym okresem II Rzeczypospolitej – wskazuje w przedmowie książki Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

"Wskrzeszone w 1918 r. państwo przetrwało zaledwie nieco ponad dwadzieścia lat. Te dwie dekady wolności odegrały jednak niebagatelną rolę w narodowej tożsamości, szybko przeradzając się w mit. Wyobrażenie o Polsce międzywojennej przetrwało nie tylko czas II wojny światowej, lecz także kilka dziesiątków lat braku suwerenności. Im dłużej trwały rządy komunistów, tym bardziej społeczeństwo idealizowało wizje II RP. Pomimo propagandy uwypuklającej negatywne aspekty funkcjonowania Polski międzywojennej w pamięci zbiorowej zachował się przekazywany przez część starszego pokolenia pozytywny obraz kraju sprzed II wojny. Obraz ten, z pewnością nie do końca prawdziwy, często wręcz idealizowany, stanowił projekcję wyobrażeń, które łatwo było można zestawić z trudnościami dnia codziennego i zależnością od wschodniego sąsiada" – napisał we wstępie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Autorzy skupiają się tu bardziej na tym, co pozostało po II RP, do czego możemy się odwoływać. Oczywiście, nikt nie unika tu trudnych pytań, bo Polska borykała się wtedy z wieloma poważnymi problemami, ale na ich tle widać i osiągnięcia – mówi historyk dr Mikołaj Mirowski

– II RP należy atakować i bronić jednocześnie. Obraz jest szary, nie ma tu czerni i bieli. Widać kontrasty, jak na przykład analfabetyzm – jeden z najczęstszych przykładów problemów tamtego okresu, który jednak dramatycznie wówczas malał. Wielka w tym zasługa szkoły, która wychowała tzw. pokolenie Kolumbów, których dziedzictwo staje się widoczne już w 1939 roku – dodaje historyk Wojciech Kalwat.

Kiedy doszło do największej demonizacji okresu II RP? Jaki dorobek pozostawiła po sobie przedwojenna Polska i jak można go oceniać z perspektywy współczesności? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr GursztynGość: Wojciech Kalwat (historyk, pedagog, popularyzator historii, redaktor Magazynu Historycznego "Mówią wieki"), dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, pracownik Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml/gs

Polecane