Czy segreguję śmieci w pięciu frakcjach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy segreguję śmieci w pięciu frakcjach?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Anastasiya Aleksandrenko

66 proc. Polaków deklaruje, że segreguje śmieci. Ale tylko połowa z nas uważa, ze segregowanie ma sens.

Posłuchaj

Czy dokładnie segreguję odpady? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Dodatkowo z raportu wynika, że jesteśmy na szarym końcu w Europie pod względem skuteczności odzyskiwania surowców ze śmieci. Nie jest również tajemnicą, że nie radzimy sobie z nielegalnymi wysypiskami, które z masowego krajobrazu nie zniknęły. Ministerstwo Środowiska właśnie rozpoczyna kampanię dotyczącą segregacji odpadów pod hasłem "Piątka za segregację".

Czy segreguję śmieci w pięciu frakcjach?

– Świadomość ekologiczna rośnie, ale chcielibyśmy, że większa część społeczeństwa segregowała odpady. Najważniejsza jest edukacja, ale jej obowiązek nie powinien spoczywać tylko na barkach Ministerstwa Środowiska. Przypomnę, że od 2013 roku za gospodarkę odpadami w Polsce są odpowiedzialne też samorządy. My jako administracja centralna dajemy narzędzie do tego, by gospodarka odpadami była coraz bardziej efektywna. Kampania "Piątka za segregację" ma edukować społeczeństwo jak robić to prawidłowo – wyjaśnia Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska.

– System odbierania i przetwarzania śmieci to bardzo skomplikowane zagadnienie – podkreśla dr Marek Goleń, specjalista zajmujący się gospodarowaniem odpadami komunalnymi. – Mamy do czynienia z całym łańcuchem zdarzeń, który od początku do końca musi być wykonany perfekcyjnie. Po pierwsze, producenci muszą przestać stosować materiały, które nie nadają się do recyklingu. Po drugie, konsumenci muszą nauczyć się wzorcowo segregować to, co nadaje się do recyklingu i to, co się nie nadaje. Po trzecie, zakłady odbierania i przetwarzania odpadów powinny mieć odpowiednie linie technologiczne do przeprowadzenia recyklingu. Na koniec musi być ktoś, kto te produkty recyklingu zechce zakupić i zastosować w kolejnym etapie produkcji – wylicza nasz gość.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi Słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Aleksander Brzózka (rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska), dr Marek Goleń (specjalista zajmujący się gospodarowaniem odpadami komunalnymi, Szkoła Główna Handlowa), Anna Malinowska (rzecznik prasowy Lasów Państwowych), Ewa Rakowska (dyrektor biura zarządu Krajowej Izby Gospodarki Odpadami), Jerzy Ziaja (prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu)
Data emisji: 24.10.2019
Godzina emisji12.08

kr

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane