Czy w szkołach jest miejsce na Tęczowy Piątek?
2019-10-23, 13:10 | aktualizacja 2019-10-23, 18:10
Jak co roku, Kampania Przeciw Homofobii zaprasza szkoły do udziału w akcji Tęczowy Piątek.
Posłuchaj
Można wywiesić tęczowe flagi, można – jak zachęcają organizatorzy – zorganizować dyskusję o problemach mniejszości seksualnej. Nie brak głosów, że oto "tęczowa zaraza chce wrócić do szkół" i że trzeba chronić dzieci przed "tęczową ekspansją" i wulgarną edukacją seksualną.
– Tęczowy Piątek jest ważny dlatego, że chodzi w nim o okazanie wsparcia dla młodzieży, która na co dzień w szkole jest nękana i nie znajduje tego wsparcia ani wśród nauczycieli ani wśród swoich rówieśników. Formuła Tęczowego Piątku zakłada, że jest to święto, w którym udział może wziąć każda szkoła, każdy uczeń, każdy dyrektor. Jeżeli jest to święto, to forma takiej działalności jest wyłącznie decyzją danej społeczności. To mogą być najprostsze rzeczy – wyrażenie solidarności z uczniami LGBT poprzez przypięcie sobie tęczowej przypinki, założenie tęczowych skarpetek, zrobienie gazetki szkolnej. Nauczyciele, jeżeli chcą, mogą włączyć do zajęć treści o tematyce antydyskryminacyjnej. To jest zgodne z prawem oświatowym – wyjaśnia Karolina Gierdal, adwokat i członkini grupy prawnej Kampania Przeciw Homofobii.
– Tęczowy Piątek to akcja, która ma charakter bardzo wyraźnie ideologiczny, która kwestionuje podstawy polskiego prawa rodzinnego zapisanego w naszej konstytucji. Jej organizatorzy twierdzą, że lekcje wiedzy o społeczeństwie, które odwołują się do polskiej konstytucji, szacunku dla drugiego człowieka i uszanowania dla jego godności, nie spełniają swojej funkcji. Wystarczy przejrzeć materiały ze strony internetowej organizatorów Tęczowego Piątku, żeby zobaczyć, że mamy tam do czynienia przede wszystkim z ideologią, którą najłatwiej jest promować, odwołując się do powszechnie akceptowanych haseł – twierdzi Tymoteusz Zych, wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury prawnej Ordo Iuris.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Karolina Gierdal (adwokat, Kampania Przeciw Homofobii), Iga Kaźmierczak (Fundacja Przestrzeń Dla Edukacji), Alina Kozińska-Bałdyga (Federacja Inicjatyw Oświatowych), Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika), dr Tymoteusz Zych (wiceprezes zarządu Instytutu na rzecz Kultury prawnej Ordo Iuris)
Data emisji: 23.10.2019
Godzina emisji: 12.07
kr/mk
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: