Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Śledztwo ws. morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki. "Jesteśmy skazani na zeznania świadków"
19 października obchody 38. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego PopiełuszkiFoto: Archiwum IPN

19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dokładnie tego dnia w 1984 r. kapelan "Solidarności" został porwany i zamordowany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Do ustaleń śledczych i trwających w tej sprawie dochodzeń w radiowej Trójce odnieśli się publicyści badający bestialską zbrodnię: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki

Posłuchaj

Publicyści o okolicznościach morderstwa ks. Jerzego Popiełuszki (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem ludzi pracy. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki gromadziły tysiące osób. W homiliach otwarcie mówił o obronie ideałów "Solidarności", a także o sprzeciwie wobec przemocy. Krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników.

Czytaj więcej
popiełuszko1.jpg
M. Kindziuk: ks. Jerzy Popiełuszko wpisuje się w tradycje polskich duchownych niezłomnych

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Sowieckie wątki w sprawie uprowadzenia i śmierci ks. Popiełuszki

Skazani za zabójstwo księdza: Grzegorz Piotrowski, Adam Pietruszka, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski opuścili już dawno więzienia. Ich procesy, podobnie jak proces obejmujący jako oskarżonych generałów Władysława Ciastonia i Zenona Płatka - obaj zostali w 1994 roku uniewinnieni z zarzutu współsprawstwa - nie ujawniły wszystkich okoliczności i inspiratorów zbrodni, co budzi do dziś liczne dyskusje.

"Świadkowie milczą"

Tomasz Wiścicki stwierdził, że wszyscy badający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki są bezradni. - Nikt nie wie od czego zacząć i co robić, bo klasyczne dowody wykorzystano w procesie toruńskim. Mimo wszystkich zakłamań dostarczył on w miarę dobrą wiedzę na temat samego morderstwa księdza - powiedział. Publicysta zauważył jednak, że nadal nie wiemy, którzy funkcjonariusze i politycy wyższego szczebla zarządzali całą operacją. - Jesteśmy skazani na zeznania świadków, a oni milczą i odchodzą już z tego świata - dodał.

Czytaj więcej
ks. jerzy Popiełuszko 1200 F.jpg
Ks. Jerzy Popiełuszko. "Prawda, którą głosił, rozwścieczała komunistów"

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Łukasz Kudlicki: proces morderców ks. Popiełuszki był wyreżyserowany

Piotr Litka zaznaczył zaś, że w czasie trwania procesów i dochodzeń wielokrotnie zmieniali się prokuratorzy, zajmujący się tą sprawą, a co za tym idzie badane były różne hipotezy i wersje wydarzeń. - Zebrane informacje znajdą się dopiero w decyzji o umorzeniu śledztwa przez pion IPN w Bydgoszczy - ocenił gość radiowej Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Kurtz-Królikiewicz
Gość: Piotr Litka i Tomasz Wiścicki
Data emisji: 21.10.2019
Godzina emisji: 17.45

jp

Polecane