Barwy japońskiego nacjonalizmu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Barwy japońskiego nacjonalizmu
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/FiledIMAGE

Jedna z czołowych tenisistek świata, Naomi Osaka, zrezygnowała z amerykańskiego obywatelstwa. Teraz jest wyłącznie obywatelką Japonii.

Posłuchaj

Jak żyje się w Japonii? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednak w kraju, z którego pochodzi, jej matka (ojciec jest Haitańczykiem) japońskość oceniana jest jednoznacznie, a dzieci z mieszanych związków określane są pejoratywnym określeniem "hafu". 

– "Hafu", czyli połowa, ale to nie jedyne słowo, które określa pochodzenie czy rozpuszczenie krwi japońskiej. Japończycy widzą szklanki do połowy puste. Oni mają taką naturę i koncentrują się na rzeczach, których nie ma niż tych, które są. Japończycy zamknęli się na własne życzenie i nie chcieli obcych. Musieli się otworzyć, gdy przegrali II wojnę światową – mówił w Trójce japonista i dziennikarz Rafał Tomański. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • Jaka jest szansa, że na środku Sahary w Algierii spotkamy samotną kobietę prowadzącą mały sklep, o której powstaje właśnie film dokumentalny? I jaka jest szansa, że półtora roku później w Polsce zobaczymy się w kinie na filmie, który już powstał? Tak było z Mają Sontag i filmem "143 Sahara Street", który wyświetlany jest w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film w tym roku zdobył nagrodę podczas Festiwalu Filmowego w Locarno.
  • Kenia należy do liderów zmian w Afryce. To w Kenii już dwa lata temu wprowadzono zakaz produkcji i korzystania z torebek foliowych - kary są drakońskie. Jednocześnie tradycyjna kultura suahili, mieszanka wpływów arabskich, azjatyckich i czarnej Afryki, ma się tam wciąż bardzo dobrze. Opowiedziała o tym Wioletta Myszkowska, która z Kenii niedawno wróciła.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Rafał Tomański (japonista, dziennikarz), Wioletta Myszkowska (dziennikarka radiowej Trójki)
Data emisji: 20.10.2019
Godzina emisji: 8.07

kw/mk

Polecane