Kim był twórca "Przekroju"? Historia Mariana Eilego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kim był twórca "Przekroju"? Historia Mariana Eilego
Fragment okładki książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika"Foto: mat. prasowe/Wydawnictwo Mando

– To gatunek, który możemy nazwać reportażem biograficznym – mówi o książce "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika" Mateusz Matyszkowicz. 

Posłuchaj

Biografia twórcy "Przekroju" (Czarnoksiążnik/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika" Okładka książki "«Przekrój» Eilego. Biografia całego tego zamieszania z uwzględnieniem psa Fafika"

Zdumiewająca opowieść o zjawisku "Przekrój", niezapomnianej epoce, jej śmiesznych i tragicznych postaciach oraz o jednym nieszablonowym człowieku. Kiedy Marian Eile przyjął zlecenie na stworzenie "Przekroju", nikt nie spodziewał się, że powstaje prawdziwa ikona. Dokonał rzeczy niebywałej.

Czasopismo do dziś zna każdy czytający Polak. Jakim cudem przetrwało pod okiem cenzury? Dlaczego pies Fafik został pełnoprawnym członkiem redakcji? Jak wielkim oryginałem był Eile? Kto najczęściej gościł na okładce "Przekroju" i dlaczego byli to Bierut i Gomułka? Kto wprowadził do polszczyzny dżinsy? Dlaczego mistyfikacja to drugie imię "Przekroju"? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 18.10.2019
Godzina emisji: 7.48

kw

Polecane