FOMO, czyli lęk przed tym, co omija nas w sieci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
FOMO, czyli lęk przed tym, co omija nas w sieci
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/igorstevanovic

– Jeżeli każdego dnia jesteśmy bombardowani milionami bodźców, potem trudno jest nam bez tego żyć – mówi psycholog Małgorzata Osowiecka.

Posłuchaj

Czy jesteśmy skazani na lęk przed byciem offline? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeżeli nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona i pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po przebudzeniu, jest spojrzenie w jego "czarne lustro", a potem nadgonienie zaległości w mediach społecznościowych, być może naszym problemem jest FOMO. Fear Of Missing Out, czyli lęk przed byciem offline, według najnowszego raportu przygotowanego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczy 14 proc. polskich internautów powyżej 15. roku życia.

– FOMO to strach przed odłączeniem od mediów społecznościowych, od informacji i od urządzeń, które je nam dostarczają. To także strach przed odłączeniem od tego, by być na czasie i nieustannie aspirować do tego, żeby mieć to, czego się nie ma, a inni mają – wyjaśnia dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, inicjatorka i koordynatorka prac badawczych nad FOMO.

Jak przezwyciężyć lęk przed nie byciem na bieżąco? Wśród przedstawicieli której grupy wiekowej jest on najbardziej powszechny? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuły audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
ProwadziAnna Gacek
Autorka materiału: Justyna Grabarz
Data emisji: 18.10.2019
Godzina emisji: 7.24

kr/mk

Polecane