A. Balcer: atak Turcji na Kurdów to temat zastępczy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
A. Balcer: atak Turcji na Kurdów to temat zastępczy
Recep Tayyip ErdoganFoto: Shutterstock.com/Sasa Dzambic Photography

– Prezydent Erdogan uważa, że atak na Kurdów powoduje, że można szantażować własnych obywateli nacjonalizmem, w tym partie opozycyjne. Wszystkie partie, oprócz kurdyjskiej, poparły tę interwencję. Gdyby tego nie zrobiły, od razu pojawiłyby się oskarżenia o zdradę – ocenia Adam Balcer, znawca Kurdystanu z instytutu analitycznego WiseEuropa.

Posłuchaj

Prezydent Erdogan nie ma zamiaru zawiesić broni (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

O natychmiastowe zawieszenie broni w północno-wschodniej Syrii, gdzie od 9 października Turcja prowadzi operację wojskową przeciwko kurdyjskiej milicji YPG, energicznie zabiegają Stany Zjednoczone. 14 października prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o nałożeniu sankcji na trzech tureckich ministrów w związku z ofensywą w północno-wschodniej Syrii. Turcja nigdy nie ogłosi zawieszenia broni – powiedział we wtorek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie z dziennikarzami podczas powrotu do kraju z wizyty w Azerbejdżanie.

16 października do Turcji udał się wiceprezydent USA Mike Pence, by namawiać władze w Ankarze do rozejmu z Kurdami w północno-wschodniej Syrii. Zapewniał, że wyjście wojsk amerykańskich nie umożliwiło Turcji inwazji na terytoria Kurdów. Erdogan już zapowiedział, że nie będzie rozmawiał o zawieszeniu broni z Pencem.

– Prezydent Erdogan jest oburzony sankcjami nałożonymi na Turcję. Decyzję, iż turecki bank Halkbank będzie objęty sankcjami, uważa za "obrzydliwą". Możliwe, że jest to pokaz siły prezydenta Turcji, który znalazł się w trudnej sytuacji. Ta interwencja na razie jest popularna wśród zwykłych obywateli Turcji. Pamiętajmy, że to dzieje się w sytuacji, w której partia Erdogana ma poparcie na poziomie 35 proc. i trend jest raczej spadkowy. Mówimy o kraju, w którym sytuacja ekonomiczna jest bardzo kiepska i jest to świetny temat zastępczy – wyjaśnia Adam Balcer.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: Adam Balcer (instytut analityczny WiseEuropa, znawca Kurdystanu)
Data emisji: 16.10.2019
Godzina emisji: 17.22

IAR/kr/mk

Polecane