"Drżące kadry" w "Klubie Trójki"  

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Drżące kadry" w "Klubie Trójki"   
Stopklatka z filmu "Potop" (1974 r.): Małgorzata Braunek i Daniel Olbrychski.Foto: PAP/Archiwum

Krytyk filmowy Piotr Czerkawski spotkał się z trzynaściorgiem reżyserów, by porozmawiać nie tylko o pracy, ale i o filmowym życiu w PRL-u. Powstał fascynujący zestaw wywiadów. Ich autora gościliśmy w Trójce.

Posłuchaj

"Drżące kadry", czyli rozmowy z legendami kina PRL (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydawnictwo Czarne Wydawnictwo Czarne

Wspomnienia Jerzego Gruzy z planu "Czterdziestolatka", Agnieszka Holland opowiadająca o tym, jak zdobywała posłuch na planie, Jerzy Antczak – o swoich wątpliwościach co do realizacji "Nocy i dni". O filmach, które powstały, o tych, które nie powstały, o kontaktach z Zachodem, sukcesach i porażkach w starciach z cenzurą i o sile poczucia humoru mówią rozmówcy Piotra Czerkawskiego – Jerzy Hoffman, Kazimierz Kutz, Marek Piwowski, Jerzy Antczak, Jerzy Gruza, Marek Piestrak, Janusz Kondratiuk, Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz, Janusz Zaorski i Krzysztof Zanussi.

– Myślę, że pomysł na tę książkę wziął się z moich rozmyślań, które trwały dość długo i krążyły wokół tego, że urodziłem się w momencie dość symbolicznym, bo pod koniec 1989 roku. Nie mam szans pamiętać PRL-u, ale oczywiście znam historię, znam opowieści. Miałem poczucie, że wiele z rzeczy, które mnie irytują wokół w polskiej rzeczywistości współcześnie – zgoda na bylejakość, poczucie niższości wobec Zachodu, brak ogłady, brak sympatii okazywanej sobie nawzajem – może mieć swoje korzenie w tym ponurym, tłamszącym ustroju. To, że nie pamiętam PRL-u, nie znaczy, że nie jestem w jakimś sensie jego ofiarą, że na mnie nie wpłynął. Być może zaplanowałem sobie tę książkę jako rodzaj przewrotnej zemsty na tym wszystkim, dokonanej za pomocą poczucia humoru – mówi gość Katarzyny Borowieckiej.

Skąd wziął się pomysł na tytuł "Drżące kadry"? W jaki sposób Piotr Czerkawski namówił do rozmowy bohaterów swojej książki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Wydawczyni: Edyta Kocemba
Gość: Piotr Czerkawski (krytyk filmowy, dziennikarz, jeden z kuratorów programu Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu)
Data emisji: 15.10.2019
Godzina emisji: 21.08

ml/mk

Polecane