Babie lato

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Babie lato
Występ Milesa Davisa na szwajcarskim festiwalu Montreux Jazz Festival w czerwcu 1984 rokuFoto: PAP/KEYSTONE

8. Foto Art Festival – Moje Zakopane – Polskie Projekty Polscy Projektanci – Stramer – Miles Davis.


materiały promocyjne Moje Zakopane (fot. materiały promocyjne)

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Bielska Białej na 8. Foto Art Festival im. Andrzeja Baturo. Slow Life – festiwal o ludziach i dla ludzi, pod takim hasłem odbywają się festiwalowe wydarzenia: wystawy główne i wystawy towarzyszące, słynny już Maraton Autorski, warsztaty fotograficzne, DiasShow i FotoOpen oraz wiele innych wydarzeń. W kilkunastu salach wystawowych, muzeach i galeriach usytuowanych w ścisłym centrum Bielska-Białej, znajdziemy 20 wystaw głównych. Na wystawach zagości różnorodna fotografia: reportaż i dokument, portret, pejzaż i eksperyment; fotografia dawna i współczesna; barwna i czarno-biała. Co więcej? Opowiada Inez Baturo – dyrektorka festiwalu. Agnieszka Szydłowska udaje się do Zakopanego na wystawę pokonkursową w Miejskiej Galerii Sztuki. To już druga edycja konkursu malarskiego "Moje Zakopane". Pierwsza miała szeroki kontekst historyczny, wynikający z potrzeby usytuowania projektu w pewnym ciągu chronologicznym – stąd liczne odniesienia do tradycji i nurtów artystycznych, jakie w przeszłości gościły na zakopiańskich salonach. Co przyniosła odsłona druga? O tym mówi u nas kuratorka konkursu – Lidia Rosińska-Podleśny

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 12 października >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 12 października >>>

8. Foto Art Festival im. Andrzeja Baturo, fot. materiały promocyjne 8. Foto Art Festival im. Andrzeja Baturo (fot. materiały promocyjne)

materiały promocyjnePolskie Projekty Polscy Projektanci (fot. materiały promocyjne)

Agnieszka Obszańska zabiera nas na wyjątkową wystawę "Polskie Projekty Polscy Projektanci" w Muzeum Miasta Gdyni. Po raz pierwszy jej bohaterką jest kobieta – i to kobieta niezwykła, projektantka mody Barbara Hoff. Jej bogata twórczość nigdy dotąd – choć trudno w to uwierzyć – nie była prezentowana na wystawie monograficznej. W Gdyni mamy okazję zobaczyć liczne, często niepublikowane, materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych. Barbara Hoff to twórczyni szczególna, wymykająca się ramom tradycyjnie pojmowanej definicji projektanta, wykształconego zwykle na uczelni artystycznej czy politechnicznej. Hoff jest bowiem historyczką sztuki, a początkiem jej związków z modą nie było projektowanie, ale pisanie – swoje teksty o modzie publikowała w kultowym tygodniku "Przekrój" od 1954 roku. Dopiero po latach stała się dizajnerką z własną marką odzieżową. Jej Hoffland stał się dla milionów Polaków synonimem "modnej masówki". O wystawie opowiada Weronika Szerle – kuratorka wystawy.  

Wydawnictwo Literackie Okładka książki "Stramer" Mikołaja Łozińskiego (fot. Wydawnictwo Literackie)

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Bydgoszcz, Kielce i Opole. Jan Niebudek przygotował dla nas przegląd teatralny oraz lekturę. Naszym gościem jest Mikołaj Łoziński, który opowiada Jankowi (i nam) o swojej najnowszej książce "Stramer". Michał MargańskiMiles Davies. Miles Davis w niepublikowanych wcześniej materiałach archiwalnych, studyjnych i na unikalnych zdjęciach. Życie i kariera muzycznego giganta i ikony światowej kultury, prawdziwego wizjonera, innowatora i twórcy, który nie pozwolił zamknąć się w sztywnych ramach i ożywił słowo: cool. W filmie pod tytułem "Miles Davis: Birth of the Cool". Mamy zaproszenia na pokazy! A propos muzyki – wpada do nas Maciek Trifonidis Bielawski. Multiinstrumentalista i kompozytor, gra na ośmiostrunowej gitarze basowej, saksofonie altowym i sopranowym, fletach, instrumentach perkusyjnych i klawiszowych. Człowiek orkiestra, który lubi powoływać do życia orkiestry… Ma wiele tematów do poruszenia :) Już dzisiaj koncert w Bemowskim Centrum Kultury. Kolejne działania Maćka wiążą się z jego przeprowadzką do Krakowa. Teraz "jego siedliskiem" i miejscem realizacji wielu projektów będzie Klub Kultury Wola.


fot. materiały promocyjne
Plakat promujący film "Miles Davis: Birth of the Cool" (
fot. materiały promocyjne)

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 12.10.2019 
Godziny emisji: 13.07, 14.08

Polecane