Czy powstrzymanie ofensywy w Syrii leży w interesie Erdogana?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy powstrzymanie ofensywy w Syrii leży w interesie Erdogana?
Sanliurfa, TurcjaFoto: PAP/Abaca

Turcja dokonuje inwazji na północną Syrię. Kurdowie są zostawieni sami sobie – jak zwykle w historii.

Posłuchaj

Inwazja na północną Syrię trwa (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W Syrii wzrosła liczba cywilnych ofiar tureckiej operacji militarnej. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że od początku ofensywy zginęło 30 osób. W tym czasie, według strony tureckiej, zginęło ponad 300 bojowników. Obecnie Amerykanie wzywają Turków do zaprzestania ataków, ale prezydent Recep Tayyip Erdoğan zapowiada ich kontynuację.  

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w północnej Syrii czeka katastrofa humanitarna. Z powodu działań zbrojnych w północno-wschodniej Syrii swoje domy opuściło prawie 200 tysięcy osób. Zbombardowane zostały także szpitale znajdujące się w pobliżu granicy syryjsko-tureckiej. ONZ z kolei szacuje, że ze swoich domów uciekło ponad 100 tysięcy ludzi. Czy Erdoğan jest w stanie powstrzymać ofensywę Turków?

– Erdoğan nie zrobi tego, ponieważ mogą być sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych, które dotyczą zakupu systemu obronnego S-400 i omijania sankcji na Iran. Takie sankcje ze strony USA uderzyłyby w Erdoğana i polityków, co doprowadziłoby do zamrożenia ich kont i udziałów w firmach, np. w USA. Unia Europejska ma się spotkać i rozmawiać o sankcjach na Turcję, dlatego że Cypr i Grecja czują się zagrożone przez działania Turcji na Morzu Śródziemnym, gdzie Turcy zaczynają poszukiwania gazu na obszarze, który Cypr uważa za swój – tłumaczy Adam Balcer z ośrodka WiseEuropa oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

W audycji również:

  • W Iraku i Egipcie tysiące ludzi na ulicach protestuje przeciwko korupcji władz i tyrańskim rządom. Czy to początek nowej rewolucji w krajach arabskich?
  • Zamach na synagogę w Halle – jak prawicowo-narodowy ekstremizm osłabia Niemcy?
  • Jak miejsce pochówku generała Franco dzieli Hiszpanów?

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Goście: Adam Balcer (ośrodek WiseEuropa, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), Jan Natkański (były ambasador Polski w Egipcie i Sudanie), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita"), Maciej Okraszewski (portal DziałZagraniczny.pl)
Data emisji: 12.10.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/kr

Polecane