Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to nie zaskoczenie?

– Jeśli patrzy się na to, co ostatnio dzieje się na świecie wokół książek Olgi Tokarczuk, to właściwie brakowało jej już tylko tej nagrody – mówi Mariusz Cieślik, wyliczając kolejne nagrody pisarki.

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk to nie zaskoczenie?

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018, ogłoszono 10 października 2019

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Literackie przemiany Olgi Tokarczuk (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

– Pisarze, którzy w danym momencie są faworytami do Nagrodę Nobla, prawie nigdy jej nie otrzymują. Dotyczy to tych największych, łącznie z Vargasem Llosą czy Marquezem. Oni dostali Noble dopiero po latach – przypomina Mariusz Cieślik i dodaje, że dlatego zaskoczeniem może być fakt, iż Olga Tokarczuk została uhonorowana tą nagrodę tak szybko, choć jego zdaniem na pewno nie jest zaskoczeniem, że dostała ją w ogóle.

– To jest literatura bardzo różnorodna. Olga Tokarczuk zaczynała w innej poetyce niż ta, którą uprawia teraz. To była tak zwana literatura małych ojczyzn, opowiadania z jej rodzinny stron. Była powieść "Dom dzienny, dom nocny", szczerze mówiąc moja ulubiona książka tej autorki. Był też "Prawiek i inne czasy", nie wiem czy słuchacze to pamiętają, ale to było wielkie wydarzenie lat 90., to był wielki bestseller. Wtedy literatura polska była w kryzysie, a Olga Tokarczuk i Andrzej Stasiuk to były dwie wielkie nadzieje polskiej prozy – wspomina wicedyrektor Programu III Polskiego Radia. – To, co w tej chwili robi, to wielka epika, próba syntezy epoki. Próbą syntezy I Rzeczypospolitej były "Księgi Jakubowe". "Bieguni" to z kolei dość ponura diagnoza naszej cywilizacji z ważnymi wątkami ekologicznymi – dodaje. 

tokarczuk trójka 1200.jpg
Olga Tokarczuk laureatką literackiej Nagrody Nobla

Mariusz Cieślik w rozmowie z Patrycjuszem Wyżgą przypomniał także o skandalu trawiącym w poprzednich latach Akademię Szwedzką i wpływie tych wydarzeń na opóźnienie o rok wręczenie nagrody Nobla w dziedzinie literatury. 

Ogłoszenie literackiej Nagrodą Nobla za lata 2018 i 2019.  O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm, fot. PAP/EPA/Anders Wiklund Ogłoszenie literackiej Nagrodą Nobla za lata 2018 i 2019. O przyznaniu nagrody poinformował sekretarz Królewskiej Szwedzkiej Akademii Mats Malm, fot. PAP/EPA/Anders Wiklund

Olga Tokarczuk została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Uzasadniając przyznanie nagrody, sekretarz Akademii Mats Malm podkreślił, że Olgę Tokarczuk doceniono za "narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia". – Druga w historii Nagrody Nobla kobieta pisząca w języku polskim otrzymała tę nagrodę – podkreśla Żaneta Nalewajk-Turecka, historyk literatury z Uniwersytetu Warszawskiego. – To wspaniała wiadomość dla literatury polskiej, dla kultury polskiego słowa – dodaje.  

PAP ogłoszenie laureatów literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk 1200 2.jpg
Narracyjna wyobraźnia Olgi Tokarczuk

Laureatem wyróżnienia za 2019 rok został austriacki pisarz Peter Handke. – Dla mnie też było to zaskoczenie, ale jestem usatysfakcjonowany tą nagrodą. Dramat nie jest najłatwiejszym rodzajem literackim w odbiorze, nie ma też największej amplitudy czytelnictwa – ocenia dr Łukasz Wróbel z Uniwersytetu Warszawskiego. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Gość: Mariusz Cieślik
Autor materiału dodatkowego: Monika Suszek
Data emisji: 10.10.2019
Godzina emisji: 16.13

gs/mk

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.