Szewach Weiss: możemy stworzyć lepszy i sprawiedliwszy świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szewach Weiss: możemy stworzyć lepszy i sprawiedliwszy świat
Szewach WeissFoto: Wojciech Kusiński/PR

– Polska była chyba najważniejszym centrum życia żydowskiego w historii naszego narodu – mówił w Trójce Szewach Weiss. Jakie dziś są stosunki polsko-żydowskie?

Posłuchaj

O relacjach polsko-żydowskich (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się premiera filmu dokumentalnego Macieja Dutkiewicza "Tak blisko, tak daleko", przedstawiającego historię Szewacha Weissa. Czego możemy dowiedzieć się z tego obrazu? Jak ukazuje on relacje Polaków i Żydów? 

– Ten film jest osobisty, ale ma wartość ogólną. Dotykamy w nim wielu spraw. Z Maciejem, reżyserem, pracowało się bardzo dobrze. Wiedział, dokąd zmierza i co chce przedstawić – zaznaczył Szewach Weiss. 

– Zanim powstał scenariusz, rozmawialiśmy dziesiątki godzin. Z różnych stron doszliśmy do wniosku, że warto zrobić taki film, bo zdecydowanie więcej nas łączy, niż dzieli. Na tym, co dobre, trzeba budować i patrzeć wprzód. Mówiąc "nas", chodzi mi o Polaków i Żydów – dodał Maciej Dutkiewicz. 

Dlaczego reżyser zdecydował się przedstawić historię Szewacha Weissa? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Michał Płociński 
Goście: prof. Szewach Weiss (ambasador Izraela w Polsce), Maciej Dutkiewicz (reżyser filmu "Tak blisko, tak daleko")
Data emisji: 7.10.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw/mk

Polecane