Benzyna alkilatowa – paliwo przyszłości?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Benzyna alkilatowa – paliwo przyszłości?
Wysokie ceny wcale nie są w naszym interesie, ponieważ ograniczają popyt na paliwa, a dla nas wolumen sprzedaży jest bardzo istotny - mówi Daniel Obajtek.Foto: Shutterstock.com/ThePowerPlant

Okazuje się, że silnik benzynowy może być bardziej przyjazny środowisku. Wszystko to za sprawą benzyny alkilatowej, która wydziela podczas spalania 40 proc. mniej dwutlenku węgla niż ta powszechnie używana.

Posłuchaj

Czy czeka nas paliwowa rewolucja? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Z każdym rokiem producenci starają się, by paliwa były jak najczystsze. Paliwa ekologiczne, w tym przypadku benzyna alkilatowa, zmniejszają emisję smogu o 40 proc., a emisję substancji szkodliwych o niemal 90 proc. – mówi Kamil Skorupski, prezes zarządu Warter Fuels.

– Benzyna alkilowana nie powstaje w tradycyjnym procesie rafinacji ropy naftowej. Z chemicznego punktu widzenia jest ona syntezowana z innych substancji chemicznych – tłumaczy Bogdan Janus z Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź.

Dlaczego pojawienie się benzyny alkilatowej jest dobrą wiadomością dla użytkowników spalinowych kosiarek, pił i podkaszarek? Ile szkodliwych substancji generują te urządzenia zasilane tradycyjnym paliwem? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 7.10.2019
Godziny emisji: 6.41

ml/kw

Polecane