Czy zagłosuję w nadchodzących wyborach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zagłosuję w nadchodzących wyborach?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/pryzmat

Nie brakuje sondaży wyborczych, z których wynika, że frekwencja w wyborach może osiągnąć nawet 70 procent.

Posłuchaj

Czy oddam głos w najbliższych wyborach? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydaje się to mało prawdopodobne, zważywszy, że frekwencja w państwowych wyborach z 4 czerwca 1989 r. wyniosła niemalże 62 proc. Analitycy podkreślają, że skala udziału Polaków w wyborach parlamentarnych 13 października będzie kluczowa. Nie wiadomo jednak dla kogo…

– Sondaże mogą wywołać bardzo różne efekty w zależności od tego, której partii dotyczą. Jeżeli sondaże są bardzo dobre, co w tej chwili dotyczy Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza w sytuacji, w której dużo obietnic zostało spełnionych i elektorat ma poczucie stabilizacji, tego typu sondaże mogą uśpić. Z drugiej strony, co bardziej dotyczy opozycji, gdyby sondaże były bardzo dobre i szły wyraźnie w górę, wtedy nie ma poczucia demobilizacji, tylko mobilizacji, że idziemy do zwycięstwa i że warto pójść, żeby powiększyć jego skalę – wyjaśnia Łukasz Warzecha, dziennikarz, publicysta i komentator polityczny.

– Wiele wskazuje na to, że frekwencja w tych wyborach może być rekordowa, natomiast nie sądzę, żeby była, jak mówią niektóre sondaże, na poziomie 70 proc. Jeszcze nie zdarzyło się tak, żeby frekwencja była tak wysoka. Zwykle wyborcy częściej deklarują, że wezmą udział w wyborach, a później wielu z nich w wyborach nie uczestniczy, z różnych powodów. Może być tak na przykład, jeżeli wyborcy uznają, że wynik wyborów już jest przesądzony albo jeżeli w ostatnim tygodniu jakieś wydarzenie zniechęci ich do głosowania – mówi dr Sergiusz Trzeciak, ekspert zajmujący się komunikacją strategiczną i marketingiem politycznym.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr Bartłomiej Biskup (socjolog, specjalista zajmujący się marketingiem politycznym, Uniwersytet Warszawski), prof. Rafał Fedoruk (politolog, Uniwersytet Warszawski), prof. Norbert Maliszewski (psycholog społeczny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Sergiusz Trzeciak (ekspert zajmujący się komunikacją strategiczną i marketingiem politycznym), Łukasz Warzecha (dziennikarz, publicysta, komentator polityczny)
Data emisji: 7.10.2019
Godzina emisji12.08

kr/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane