Podzielona Etiopia na fotografiach Aidy Muluneh
2019-10-06, 09:10 | aktualizacja 2019-12-03, 12:12
– Trzeba pamiętać, że Etiopia to bardzo ważne i zróżnicowane miejsce na mapie świata – mówi Aida Muluneh, etiopska artystka fotograf i filmowiec. W swoich pracach opowiada o Afryce, wbrew jednostronnej narracji, która dominuje nasze spojrzenie na Czarny Kontynent.
Posłuchaj
W Etiopii znajduje się źródło Nilu Błękitnego, które jest potężnym i największym dopływem Nilu. Jednocześnie jest tam wiele miejsc, w których wody brakuje. W jednym ze swoich ostatnich przedsięwzięć Muluneh skupiła się na problemie nierównego dostępu do wody w swojej ojczyźnie. Owocem tego projektu jest kolekcja fotografii zatytułowana "Water Life".
– Jest w tym ironia – mamy duże zasoby wody, ale kluczowe są problemy z dostarczeniem jej do miejsc, w których jest potrzebna. Zawsze, kiedy podróżuję po różnych częściach Etiopii, od razu w oczy rzuca mi się brak tego, tak ważnego dla życia elementu. Na moich zdjęciach można zobaczyć pustynie, ale w Etiopii są też przecież góry czy duże obszary rolnicze daleko od miast. Wioski w Etiopii są odłączone od nowoczesności, od zmian w kraju. Nie powinno być tak, że rozwijają się wyłącznie duże ośrodki miejskie, gdzie woda jest czymś normalnym – tłumaczy Aida Muluneh w rozmowie z Pawłem Drozdem.
Ponadto w audycji:
- Niewielka Belgia wewnętrznie jest tak zróżnicowana, że swoją wielowymiarowością mogłaby podzielić się z kilkoma innymi krajami. Flandria, Walonia oraz sama Bruksela to osobne światy, które żyją razem, a jednocześnie osobno. O tym paradoksie opowiada Marek Orzechowski, autor książki "W Belgii".
- Co wspólnego ma wiewiórka z Indii, drewniany pulpit z Afganistanu oraz stara książka z Paryża? Wyjaśnia Dariusz Fedor, redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty".
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Aida Muluneh (etiopska artystka fotograf i filmowiec), Marek Orzechowski (pisarz, publicysta, dziennikarz), Dariusz Fedor (redaktor naczelny kwartalnika "Kontynenty")
Data emisji: 6.10.2019
Godzina emisji: 8.07
kr/ml