Jak wyglądałby świat bez powstania styczniowego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądałby świat bez powstania styczniowego?
Scena z powstania styczniowego – rycinaFoto: PAP/Classic Image / Alamy Stock Photo

Mamy XXII wiek, powstanie styczniowe nigdy się nie zdarzyło, a rządy sprawuje wielkie imperium Romanowów – taka wizja świata wyłania się z powieści "Gambit Wielopolskiego" autorstwa Adama Przechrzty.

Posłuchaj

Adam Przechrzta o "Gambicie Wielopolskiego" (Trójkowy chuligan literacki)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Gambit wielkopolskiego" Okładka książki "Gambit wielkopolskiego"

Adam Przechrzta – pisarz fantasy, naukowiec i doktor nauk humanistycznych, jest gościem Mateusza Matyszkiewicza. Dlaczego autor "Gambita Wielopolskiego" zadał pytanie o los Polski bez powstania styczniowego?

– W powstaniu styczniowym szczególne było to, że co prawda w sensie militarnym, nie zagroziliśmy Rosji, natomiast prawdopodobnie było to powstanie, które zniszczyło imperium rosyjskie pod względem finansowym. Gdyby nie powstanie styczniowe, Rosjanie zrealizowaliby większość swoich reform i wtedy nie byłoby rewolucji październikowej. Jeżeli nie byłoby puczu bolszewickiego, bolszewicy nie byliby w stanie zachęcić mas do buntu przeciwko carowi. Pisząc tę powieść, miałem też na myśli odkłamanie pewnych mitów związanych z powstaniem styczniowym, a tych było całkiem sporo – wyjaśnia pisarz.

Jakie mity narosłe wokół powstania styczniowego demaskuje "Gambit Wielopolskiego"? Kogo (lub co) symbolizuje pojawiająca się w powieści postać Jokera? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Adam Przechrzta (pisarz fantasy, naukowiec, doktor nauk humanistycznych)
Data emisji: 5.10.2019
Godzina emisji: 14.49

kr/mk

Polecane