Polska nie może spać. Dlaczego mamy problemy ze snem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska nie może spać. Dlaczego mamy problemy ze snem?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Phoenixns

Życie w wiecznym pośpiechu, stres i praca zmianowa robią swoje – ponad połowa Polaków ma problemy ze snem, a 2-2,5 miliona osób cierpi na bezdech senny.

Posłuchaj

Polaków problemy ze snem (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Według normy człowiek dorosły przeznacza na sen od 6 do 8 godzin. Z biegiem lat ta liczba maleje. Po 40. roku życia śpimy od 6 do 7 godzin, a po 65. roku życia 4-5 godzin. Co dzieje się z naszym organizmem, jeżeli tych norm nie spełniamy?

– Niedobór snu prowadzi do zmęczenia, co wie każdy, kto nie przespał nocy. Natomiast nie boimy się tego aż tak bardzo, ponieważ jesteśmy w stanie to nadrobić w weekend lub na urlopie. Niedobory snu odkładają się na naszym koncie zdrowotnym jak debet na koncie w banku. Ciężko jest go nadpłacić, natomiast można go wyrównać w czasie wolnym. Jeżeli ten niedobór jest zbyt duży, nasz organizm po prostu wysiądzie – wyjaśnia dr Michał Skalski, psychiatra i specjalista do spraw zaburzeń snu.

Jak wpływa na nas spanie w dzień? Czy wysypianie się "na zapas", z naukowego punktu widzenia, ma sens? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor materiału: Tomasz Jeleński
Data emisji: 4.10.2019
Godziny emisji: 7.21

kr/kw

Polecane