Kornel Morawiecki – jak zapisał się w najnowszej historii Polski?
– W drodze po wolność Polski właśnie tacy ludzie byli potrzebni – ludzie, którzy nie kalkulowali nadmiernie i nie starali się dopasowywać do sytuacji – mówił historyk i socjolog, Andrzej Zybertowicz o Kornelu Morawieckim, założycielu "Solidarności Walczącej" i marszałku seniorze Sejmu VIII kadencji. Kornel Morawiecki odszedł 30 września w wieku 78 lat.
Kornel Morawiecki w 1990 roku
Foto: PAP/Janusz Mazur
– Zazwyczaj mówi się o radykalizmie "Solidarności Walczącej", ale dla mnie tym, co ją wyróżniało, było otwarcie na Wschód, na Związek Radziecki. Nikt inny nie miał takiego szerokiego myślenia, co przejawiało się w pytaniach, które zadawał. Pytał, jaki Lech Wałęsa ma pomysł na związek zawodowy, na Polskę i na świat. Kornel Morawiecki zajmuje w historii Polski miejsce poczesne – ocenił Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak z "Solidarności" wyłoniła się bardziej stanowcza "Solidarność Walcząca" i w czym ta stanowczość się przejawiała? Dlaczego organizacja Kornela Morawieckiego nigdy nie zjednoczyła się z jej podobnymi (np. z Konfederacją Polski Niepodległej), które działały w tym samym czasie?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Grzegorz Majchrzak (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), Andrzej Zybertowicz (historyk, socjolog, były działacz opozycji antykomunistycznej)
Data emisji: 3.10.2019
Godzina emisji: 21.09
kr/mk