Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy banki powinny odpowiadać za kredyty frankowe?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, marekusz

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie państwa Dziubaków, którzy zawarli umowę na kredyt indeksowany do franka szwajcarskiego. 

Posłuchaj

Co mogą wywalczyć "frankowicze"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem powodów taki mechanizm jest niezgodny z prawem, ponieważ bank jednostronnie określa kurs franka. Ten wyrok może być kluczowy dla wielu Polaków spłacających kredyty w szwajcarskiej walucie.

– Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców. Mając na uwadze treść pisemną tego wyroku, trzeba powiedzieć, że TSUE przede wszystkim idzie w nieważność umowy – wyjaśnia mecenas Barbara Garlacz. – Jeśli usunięcie postanowień nieuczciwych prowadzi do zmiany głównego przedmiotu umowy, to dyrektywa nie sprzeciwia się temu, aby taką umowę unieważnić, bo nie na to obydwie strony się umawiały – dodaje. 

– Do tej pory szacowano, że około 2 procent "frankowiczów" zdecydowało się wejść na drogę sądową. W porównaniu z 400 tysiącami udzielonych kredytów to niewiele. Wiele jednak może się stać. To ogromne wyzwanie dla sądów – mówi ekonomista prof. Dariusz Filar. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz publicystów swoje zdanie wyrazili także nasi słuchacze.

***

Tytuł audycjiZa, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: mec. Barbara Garlacz (Kancelaria Garlacz), prof. Dariusz Filar (ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej), mec. Jędrzej Jachira (kancelaria prawna Adam Sobota), prof. Witold Orłowski (Akademia Finansów i Biznesu – Vistula), Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich), Arkadiusz Szcześniak (Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu)
Data emisji: 3.10.2019
Godzina emisji12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane